WPCargo Custom Field Add-ons - en to it_IT translation catalogue (158 entries)

en: URL Label
it_IT: Etichetta URL

en: Open new window?
it_IT: Aprire una nuova finestra?

en: No Selection setup, Please add selection
it_IT: Nessuna impostazione di selezione, Si prega di aggiungere la selezione

en: Here
it_IT: Qui

en: No WPCargo agents, Please add Agents
it_IT: Nessun agente WPCargo, aggiungere agenti

en: make sure the role assign is "WPCargo Agent".
it_IT: Assicurarsi che l'assegnazione del ruolo sia "WPCargo Agent".

en:  -- Select Country --
it_IT:  -- Seleziona paese --

en: Delete image
it_IT: Elimina immagine

en: Add Images / Upload Files
it_IT: Aggiungi immagini / Carica file

en: WPCargo Custom Field Add-ons plugin requires <a href="http://wpcargo.com/">WPCargo</a> Free Version to activate
it_IT: WpCargo Custom Field Add-ons plugin richiede <a href="http://wpcargo.com/">WPCargo</a> Free Version per l'attivazione

en: WPCargo Custom Field Add-ons plugin requires <a href="http://wpcargo.com/">WPTaskForce License Helper</a> plugin to activate!
it_IT: WpCargo Custom Field Add-ons plugin richiede <a href="http://wpcargo.com/">wpTaskForce License Helper</a> plugin per l'attivazione!

en: You do not have permissions to view this data.
it_IT: Non si dispone delle autorizzazioni necessarie per visualizzare questi dati.

en: Shipper Name
it_IT: Nome mittente

en: Phone Number
it_IT: Numero di telefono

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Receiver Name
it_IT: Nome destinatario

en: Type of Shipment
it_IT: Tipo di spedizione

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Payment Mode
it_IT: Metodo di pagamento

en: Total Freight
it_IT: Trasporto totale

en: Carrier
it_IT: Corriere

en: Carrier Reference No.
it_IT: Nr. riferimento portante

en: Departure Time
it_IT: Orari di Partenza

en: Origin
it_IT: Origine

en: Destination
it_IT: Destinazione

en: Pickup Date
it_IT: Data di arrivo

en: Pickup Time
it_IT: Ora di ritiro

en: Expected Delivery Date
it_IT: Consegna Prevista

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Custom Field Setting
it_IT: Impostazione campo personalizzato

en: CF Setting
it_IT: Impostazione CF

en: Custom Field Settings
it_IT: Impostazioni campo personalizzate

en: No options available
it_IT: Non sono disponibili opzioni

en: -- Select One --
it_IT: -- Selezionare uno --

en: Shipment Information
it_IT: Informazioni sulla spedizione

en: Street Address
it_IT: Indirizzo

en: City
it_IT: Città

en: State/Province/Region
it_IT: Stato/Provincia/Regione

en: Zip/PostCode
it_IT: Cap/Cap

en: Country
it_IT: Nazione

en: Text
it_IT: Testo

en: Textarea
it_IT: Area di testo

en: Number
it_IT: Numero

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Multiselect
it_IT: Selezione multipla

en: Date
it_IT: Data

en: Time
it_IT: Orario

en: Date Time
it_IT: Data e ora

en: Shipment Number
it_IT: Nome mittente

en: Status
it_IT: Stato

en: Location
it_IT: Luogo

en: Admin Email
it_IT: Indirizzo email amministratore

en: Website Name
it_IT: Nome del sito

en: Website URL
it_IT: URL del sito web

en: Please activate your license key
it_IT: Attivare la chiave di licenza

en: here
it_IT: clicca qui

en: Manage Form Fields
it_IT: Gestire i campi dei moduli

en: Print Waybill
it_IT: Stampa Waybill

en: CF Print Waybill
it_IT: CF Stampa Waybill

en: Field Successfully Added!
it_IT: Campo aggiunto correttamente!

en: Something went wrong in adding field!
it_IT: Qualcosa è andato storto nell'aggiungere campo!

en: Can't process your request, metakey '%s' is a reserved metakey.
it_IT: Non è possibile elaborare la richiesta, metakey '%s' è un metakey riservato.

en: This plugin requires <a href="http://wpcargo.com/" target="_blank">WPTaskForce License Helper</a> plugin to be active!
it_IT: Questo plugin richiede <a href="http://wpcargo.com/" target="_blank">WPTaskForce License Helper</a> plugin per essere attivo!

en: This plugin requires <a href="https://wordpress.org/plugins/wpcargo/" target="_blank">WPCargo</a> plugin to be active!
it_IT: Questo plugin richiede <a href="https://wordpress.org/plugins/wpcargo/" target="_blank">WPCargo</a> plugin per essere attivo!

en: Cheating, uh?
it_IT: Tradire, eh?

en: Add Form Field
it_IT: Aggiungi Campo

en: Field Type (required)
it_IT: Tipo di campo (obbligatorio)

en: --Select One--
it_IT: -- Selezionare uno --

en: Field Label (required)
it_IT: Etichetta campo (obbligatoria)

en: Field description (optional)
it_IT: Descrizione del campo (facoltativo)

en: Field Options for select lists, radio buttons and checkboxes(required)
it_IT: Opzioni campo per elenchi selezionati, pulsanti di opzione e caselle di controllo (obbligatorio)

en: Comma (,) separated list of options
it_IT: Virgola (,) elenco separato di opzioni

en: Field meta key
it_IT: Meta chiave del campo

en: Existing
it_IT: Esistente

en: New
it_IT: Nuovo

en: Is Field required?
it_IT: Field è obbligatorio?

en: Field display options
it_IT: Opzioni di visualizzazione del campo

en: What Section do you want to display?
it_IT: Quale sezione si desidera visualizzare?

en: Shipper Information
it_IT: Dati Richiedente

en: Receiver Information
it_IT: Dati Destinatario

en: Do you want to display on search form?
it_IT: Visualizzare nel modulo di ricerca?

en: Is field required on search form?
it_IT: Il campo è obbligatorio nel modulo di ricerca?

en: Do you want to display it on result page?
it_IT: Visualizzarlo nella pagina dei risultati?

en: Select user to NOT access this field
it_IT: Selezionare l'utente per NON accedere a questo campo

en: Not Logged In
it_IT: Accesso non effettutato

en: Note: This option applies only in the front end form using custom field manager.
it_IT: Nota: questa opzione si applica solo nel modulo front-end utilizzando gestione campi personalizzato.

en: Add Field
it_IT: Aggiungi campo

en: Sorry you can't access this page directly.
it_IT: Siamo spiacenti di non poter accedere direttamente a questa pagina.

en: Edit Form Field
it_IT: Modifica campo modulo

en: Select user NOT to access this field
it_IT: Selezionare l'utente PER NON accedere a questo campo

en: Edit Field
it_IT: Modifica Campo

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Select Field to display in Shipper Name Column
it_IT: Selezionare Campo da visualizzare nella colonna Nome mittente

en: Select Field
it_IT: Seleziona campo

en: Select Field to display in Receiver Name Column
it_IT: Selezionare Campo da visualizzare nella colonna Nome destinatario

en: Save Settings
it_IT: Salva Impostazioni

en: Form Field List
it_IT: Elenco campi modulo

en: Label / Association
it_IT: Etichetta / Associazione

en: Field Key
it_IT: Chiave campo

en: Type
it_IT: Tipo

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Field Attributes
it_IT: Attributi Campo

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Field Settings
it_IT: Impostazioni Campo

en: Print Label Settings
it_IT: Stampa impostazioni etichette

en: Accounts Copy
it_IT: Copia account

en: Delivery Date
it_IT: Data Consegna

en: Shipper
it_IT: Spedizioniere

en: Consignee
it_IT: Copia del firmatario

en: Status: Pending
it_IT: Stato: In sospeso

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Comment
it_IT: Commento

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Save Label
it_IT: Salva etichetta

en: Custom Field Code List
it_IT: Elenco codici campo personalizzato

en: Note: User Metakey Code to display dynamic data in print label.
it_IT: Nota: codice Metakey utente per visualizzare i dati dinamici nell'etichetta di stampa.

en: Available Shipper Fields
it_IT: Campi spedizioniere disponibili

en: Field Label
it_IT: Etichetta del campo

en: Metakey Code
it_IT: Codice Metakey

en: No Field found for Shipper
it_IT: Nessun campo trovato per spedizioniere

en: Available Receiver Fields
it_IT: Campi ricevitore disponibili

en: No Field found for Receiver
it_IT: Nessun campo trovato per il ricevitore

en: Available Shipment Information Fields
it_IT: Campi informazioni spedizione disponibili

en: No Field found for Shipment Information
it_IT: Nessun campo trovato per le informazioni di spedizione

en: Shipper Address
it_IT: Indirizzo mittente:

en: Receiver Address
it_IT: Indirizzo ricevitore

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Qty.
it_IT: Qtà.

en: Piece Type
it_IT: Tipo di pezzo

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Height
it_IT: Altezza

en: Weight
it_IT: Peso

en: Consignee Copy
it_IT: Copia del firmatario

en: Shippers Copy
it_IT: Copia spedizionieri

en: Print File
it_IT: Stampa file

en: Receiver Details
it_IT: Dettagli ricevitore

en: Shipper Details
it_IT: Dettagli mittente

en: Disable Shipper Details Section?
it_IT: Disabilitare la sezione Dettagli mittente?

en: This settings will remove Shipper Details Section
it_IT: Queste impostazioni rimuoveranno la sezione Dettagli mittente

en: Disable Receiver Details Section?
it_IT: Disabilitare la sezione Dettagli ricevitore?

en: This settings will remove Receiver Details Section
it_IT: Queste impostazioni rimuoveranno la sezione Dettagli ricevitore

en: Disable Shipment Details Section?
it_IT: Disabilitare la sezione Dettagli spedizione?

en: This settings will remove Shipment Details Section
it_IT: Queste impostazioni rimuoveranno la sezione Dettagli spedizione

en: Add Field display options
it_IT: Opzioni di visualizzazione Aggiungi campo

en: Ex. Option 1, Option 2, Option 3
it_IT: Ex. Opzione 1, Opzione 2, Opzione 3

en: This settings will add additional section for "Field display options" in "Add Form Field" page. Must be comma separated
it_IT: Queste impostazioni aggiungeranno una sezione aggiuntiva per "Opzioni di visualizzazione dei campi" nella pagina "Aggiungi campo modulo". Deve essere separato da virgole

en: (remove)
it_IT: (Rimosso)

en: Drop files here or click to upload.
it_IT: Fai clic qui o fai clic per caricare.

en: Accepted file type :
it_IT: Tipo di file accettato:

en: Max Filesize:
it_IT: Dimensione massima file:

en: MB.
it_IT: Mb.

en: Upload File
it_IT: Carica File

en: Select File
it_IT: Seleziona file

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WPCargo Custom Field Add-ons
it_IT: Componenti aggiuntivi campi personalizzati WPCargo

note: Description of the plugin/theme
en: Allows you to customized the fields and your needs to display at the front-end. Requires WPCargo plugin to work.
it_IT: Consente di personalizzare i campi e le vostre esigenze per visualizzare al front-end. Richiede WPCargo plugin per lavorare.

note: Author of the plugin/theme
en: <a href="http://wptaskforce.com/">WPTaskForce</a>
it_IT: <a href="http://wptaskforce.com/">WPTaskforce</a>
