WPCargo Frontend Manager - en to es_ES translation catalogue (366 entries)

en:  has been successfully saved.
es_ES:  se ha salvado con éxito.

en: %s of 100
es_ES: %s de 100

en: &#197;land Islands
es_ES: Islas &#197;land

en: -- Select Agent --
es_ES: Eleigir agente

en: -- Select Client --
es_ES: -- Seleccione Cliente --

en: -- Select Employee --
es_ES: -- Seleccione Empleado --

en: -- Select One --
es_ES: -- Seleccione Uno --

en: A new user has registered!
es_ES: ¡Un nuevo usuario se ha registrado!

en: ADDITIONAL INFORMATION
es_ES: INFORMACIÓN ADICIONAL

en: Access Frontend Dashboard Roles
es_ES: Acceda a los roles de panel de front-end

en: Add Images / Upload Files
es_ES: Añadir imágenes / Subir archivos

en: Add Package
es_ES: Agregar Paquete

en: Add Shipment
es_ES: Añadir envío

en: Add registration info to address book
es_ES: Añadir información de registro a la libreta de direcciones

en: Address Information
es_ES: Datos del Domicilio

en: Address line 1
es_ES: Dirección

en: Address line 2
es_ES: Dirección línea 2

en: Afghanistan
es_ES: Afganistán

en: Agent
es_ES: Agente

en: Algeria
es_ES: Argelia

en: All
es_ES: Todo

en: All Status
es_ES: Todos los Estados

en: Allow Client to Add Shipment?
es_ES: ¿Permitir que el cliente agregue el envío?

en: Allow Employee Access all Shipment?
es_ES: ¿Permitir el acceso de los empleados a todos los envíos?

en: American Samoa
es_ES: Samoa Americana

en: Amount
es_ES: Cantidad

en: Antarctica
es_ES: Antártida

en: Antigua and Barbuda
es_ES: Antigua y Barbuda

en: Are you sure you want to delete section?
es_ES: ¿Está seguro de que desea eliminar la sección?

en: Are you sure you want to delete this selected Shipment?
es_ES: ¿Está seguro de que desea eliminar este envío seleccionado?

en: Assign shipment to
es_ES: Asignar envío a

en: Azerbaijan
es_ES: Azerbaiyán

en: BOL
es_ES: ES  BOL

en: Bahrain
es_ES: Baréin

en: Belarus
es_ES: Bielorrusia

en: Belgium
es_ES: Bélgica

en: Belize
es_ES: Belice

en: Benin
es_ES: Benín

en: Bhutan
es_ES: Bután

en: Bill of Lading
es_ES: ES Bill of Lading

en: Billing Information
es_ES: Datos de facturación

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
es_ES: Caribe Neerlandés

en: Bosnia and Herzegovina
es_ES: Bosnia y Herzegovina

en: Botswana
es_ES: Botsuana

en: Bouvet Island
es_ES: Isla Bouvet

en: Brazil
es_ES: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
es_ES: Territorio Británico del Océano Índico

en: British Virgin Islands
es_ES: Islas Vírgenes Británicas

en: Brunei
es_ES: Brunéi

en: Bulk Assign
es_ES: Asignación a granel

en: Bulk Shipment Update
es_ES: Actualización de envíos a granel

en: Cambodia
es_ES: Camboya

en: Cameroon
es_ES: Camerún

en: Canada
es_ES: Canadá

en: Cannot find WPCargo Custom Field Add-ons plugin activated in your system.
es_ES: No se puede encontrar WPCargo Custom Field Add-ons plugin activado en su sistema.

en: Cape Verde
es_ES: Cabo Verde

en: Cayman Islands
es_ES: Islas Caimán

en: Central African Republic
es_ES: República Centroafricana

en: Change Password
es_ES: Cambiar Contraseña

en: Cheating, uh?
es_ES: Engañando, ¿eh?

en: Christmas Island
es_ES: Isla de Pascua

en: City
es_ES: Ciudad

en: Client
es_ES: Cliente

en: Close
es_ES: Cerrar

en: Cocos (Keeling) Islands
es_ES: Islas Cocos

en: Comoros
es_ES: Comores

en: Company
es_ES: Empresa

en: Confirm Password
es_ES: Confirmar contraseña

en: Cook Islands
es_ES: Islas Cook

en: Country
es_ES: País

en: Create Shipment
es_ES: Crear envío

en: Croatia
es_ES: Croacia

en: Cyprus
es_ES: Chipre

en: Czech Republic
es_ES: República Checa

en: Dashboard
es_ES: Escritorio

en: Date
es_ES: Fecha

en: Dear
es_ES: Estimado

en: Default
es_ES: Por defecto

en: Delete
es_ES: Borrar

en: Delete Shipments Roles
es_ES: Eliminar roles de envíos

en: Denmark
es_ES: Dinamarca

en: Disable Create Order
es_ES: Desactivar Crear orden

en: Djibouti
es_ES: Yibuti

en: Dominican Republic
es_ES: República Dominicana

en: Download
es_ES: Descargar

en: Egypt
es_ES: Egipto

en: Email already Exist.
es_ES: El correo electrónico ya existe.

en: Email: %s
es_ES: Correo electrónico: %s

en: Employee
es_ES: Empleado

en: Enable Chinese Fonts
es_ES: Habilitar fuentes chinas

en: Enable Print BOL
es_ES: Habilitar Imprimir BOL

en: Equatorial Guinea
es_ES: Guinea Ecuatorial

en: Error Found!
es_ES: ¡Error encontrado!

en: Error loading results
es_ES: Error al cargar los resultados

en: Ethiopia
es_ES: Etiopía

en: Executive
es_ES: Ejecutivo

en: Falkland Islands
es_ES: Islas Malvinas

en: Faroe Islands
es_ES: Islas Feroe

en: Filter
es_ES: Filtro

en: Finland
es_ES: Finlandia

en: First
es_ES: Primero

en: First Name
es_ES: Nombre

en: Folio
es_ES: Cuentas

en: Forgot password?
es_ES: ¿Olvidaste tu contraseña?

en: France
es_ES: Francia

en: French Guiana
es_ES: Guyana Francesa

en: French Polynesia
es_ES: Polinesia Francesa

en: French Southern Territories
es_ES: Territorios Australes Franceses

en: From:
es_ES: De:

en: From:
es_ES: De:

en: Frontend Dashboard
es_ES: Panel de control delantero

en: Frontend Dashboard Settings
es_ES: Configuración del panel de front-end

en: Gabon
es_ES: Gabón

en: Germany
es_ES: Alemania

en: Greece
es_ES: Grecia

en: Greenland
es_ES: Groenlandia

en: Grenada
es_ES: Granada

en: Guadeloupe
es_ES: Guadalupe

en: Haiti
es_ES: Haití

en: Heard Island and McDonald Islands
es_ES: Islas Heard y McDonald

en: Hi Admin,
es_ES: Hola Admin,

en: Hi there,
es_ES: Hola,

en: History
es_ES: Historial

en: History Records
es_ES: Registros de Historia

en: Hungary
es_ES: Hungría

en: Iceland
es_ES: Islandia

en: If you have any problems, please contact me at %s.
es_ES: Si tiene algún problema, póngase en contacto conmigo en % s.

en: Incorrect Email Format.
es_ES: Formato de correo electrónico incorrecto.

en: Invoice
es_ES: Factura

en: Iran
es_ES: Irán

en: Iraq
es_ES: Irak

en: Ireland
es_ES: Irlanda

en: Isle of Man
es_ES: Isla de Man

en: Italy
es_ES: Italia

en: Ivory Coast
es_ES: Costa de Marfil

en: Japan
es_ES: Japón

en: Jordan
es_ES: Jordania

en: Kazakhstan
es_ES: Kazajistán

en: Kenya
es_ES: Kenia

en: Kyrgyzstan
es_ES: Kirguistán

en: Label
es_ES: Etiqueta

en: Landscape
es_ES: Paisaje

en: Last
es_ES: Último

en: Last Name
es_ES: Apellido

en: Latvia
es_ES: Letonia

en: Lebanon
es_ES: Líbano

en: Lesotho
es_ES: Lesoto

en: Letter
es_ES: Carta

en: Libya
es_ES: Libia

en: Lithuania
es_ES: Lituania

en: Loading more results
es_ES: Cargando más resultados

en: Login
es_ES: Iniciar sesión

en: Logout
es_ES: Cerrar sesión

en: Luxembourg
es_ES: Luxemburgo

en: Macao S.A.R., China
es_ES: Macao

en: Malawi
es_ES: Malaui

en: Malaysia
es_ES: Malasia

en: Maldives
es_ES: Maldivas

en: Mali
es_ES: Malí

en: Marshall Islands
es_ES: Islas Marshall

en: Martinique
es_ES: Martinica

en: Mauritius
es_ES: Mauricio

en: Menu Icon Class
es_ES: Icono para

en: Mexico
es_ES: México

en: Moldova
es_ES: Moldavia

en: Monaco
es_ES: Mónaco

en: Morocco
es_ES: Marruecos

en: My Account
es_ES: Mi cuenta

en: My Profile
es_ES: Mi Perfil

en: NO Status found.
es_ES: No se ha encontrado ningún estado de envío.

en: NO pages found.
es_ES: NO se han encontrado páginas.

en: Name:
es_ES: Nombre:

en: Netherlands
es_ES: Países Bajos

en: New Caledonia
es_ES: Nueva Caledonia

en: New Password
es_ES: Nueva contraseña

en: New Zealand
es_ES: Nueva Zelanda

en: New user registration on your site %s:
es_ES: Nuevo registro de usuario en su sitio %s:

en: Next
es_ES: Siguiente

en: Niger
es_ES: Níger

en: No Shipment History Found.
es_ES: No se ha encontrado el historial de envíos.

en: No order has been made.
es_ES: No se ha hecho ningún pedido.

en: No results found
es_ES: No se han encontrado resultados

en: No shipment found!
es_ES: Envío no encontrado

en: No shipment has been updated
es_ES: Ningún envío se ha actualizado

en: No shipment selected, Please select atleast one Shipment.
es_ES: Ningún envío seleccionado, Seleccione al menos un envío.

en: Norfolk Island
es_ES: Isla Norfolk

en: North Korea
es_ES: Corea del Norte

en: Northern Mariana Islands
es_ES: Islas Marianas del Norte

en: Norway
es_ES: Noruega

en: Not a member?
es_ES: ¿Aún no eres miembro?

en: Note: This data while add to the address book if plugin is installed.
es_ES: Nota: Estos datos mientras se añaden a la libreta de direcciones si el plugin está instalado.

en: Note: This menu icon will display only in WPCargo Dashboard Template. You can find icons available in
es_ES: Nota: Este icono de menú solo se mostrará en la plantilla de panel de WPCargo. Puede encontrar iconos disponibles en

en: Note: This options applicable only in front end dashboard.
es_ES: Nota: Estas opciones solo se aplican en el panel frontal.

en: Note: This will add additional font family for simplified chinese fonts. Enable this option only if you use simplified chinese fonts in you site.
es_ES: Nota: Esto agregará una familia de fuentes adicional para fuentes chinas simplificadas. Habilite esta opción solo si utiliza fuentes chinas simplificadas en su sitio.

en: Note: This will add additional print functionality for BOL.
es_ES: Nota: Esto agregará funcionalidad de impresión adicional para BOL.

en: Note: This will allow wpcargo client to add shipment in the dashboard page.
es_ES: Nota: Esto permitirá al cliente de wpcargo agregar envío en la página del panel.

en: Note: This will allow wpcargo employee access all the shipment.
es_ES: Nota: Esto permitirá a los empleados de wpcargo acceder a todo el envío.

en: Note: This will remove the Create Shipment functionality in the front-end dashboard.
es_ES: Nota: Esto eliminará la funcionalidad Crear envío en el panel de front-end.

en: Notifications
es_ES: Notificaciones

en: Oman
es_ES: Omán

en: Order ID
es_ES: ID del pedido

en: Order Status
es_ES: Estado del pedido

en: Orders
es_ES: Pedidos

en: Orders Account
es_ES: Cuenta de pedidos

en: PACKAGE DETAILS
es_ES: Detalles del paquete

en: PACKAGE DETAILS:
es_ES: Detalles del paquete

en: Packages
es_ES: Paquetes

en: Pakistan
es_ES: Pakistán

en: Palestinian Territory
es_ES: Territorio Palestino

en: Panama
es_ES: Panamá

en: Papua New Guinea
es_ES: Papua Nueva Guinea

en: Password
es_ES: Contraseña

en: Password NOT matched.
es_ES: Contraseña NO coincide.

en: Password must at least 6 Characters.
es_ES: La contraseña debe tener al menos 6 caracteres.

en: Password: The one you entered in the registration form. (For security reason, we save encripted password)
es_ES: Contraseña: la que ingresó en el formulario de registro. (Por razones de seguridad, guardamos la contraseña encriptada)

en: Personal Information
es_ES: Información personal

en: Peru
es_ES: Perú

en: Philippines
es_ES: Filipinas

en: Phone
es_ES: Teléfono

en: Please activate your license key for WPCargo Frontend Manager
es_ES: Active su clave de licencia para WPCargo Frontend Manager

en: Please check your Username or Password.
es_ES: Compruebe su nombre de usuario o contraseña.

en: Please contact administrator for your permission.
es_ES: Póngase en contacto con el administrador para obtener su permiso.

en: Please delete some character
es_ES: Por favor, elimine algún carácter

en: Please enter more characters
es_ES: Por favor, introduzca más caracteres

en: Please purchase
es_ES: Por favor, compre

en: Poland
es_ES: Polonia

en: Portrait
es_ES: Retrato

en: Postcode / ZIP
es_ES: Código postal

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Print
es_ES: Imprimir

en: Print Selected Waybills
es_ES: Imprimir hojas de ruta seleccionadas

en: Print documents on checkout
es_ES: Imprimir documentos en el proceso de pago

en: Profile
es_ES: Perfil

en: RECEIVER DETAILS:
es_ES: Detalles del receptor

en: Receiver Address
es_ES: Dirección del receptor

en: Receiver Information
es_ES: Información del destinatario

en: Receiver Name
es_ES: Nombre del destinatario

en: Register
es_ES: Registrarse

en: Registration
es_ES: Registro

en: Remember me
es_ES: Recuérdame

en: Report for the Month of %s
es_ES: Informe para el Mes de %s

en: Romania
es_ES: Rumania

en: Russia
es_ES: Rusia

en: Rwanda
es_ES: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
es_ES: Santo Tomé y Príncipe

en: SHIP FROM
es_ES: ENVÍO DESDE

en: SHIP TO
es_ES: ENVIAR A

en: SHIPPER DETAILS:
es_ES: Detalles del remitente

en: Saint Barth&eacute;lemy
es_ES: San Bartolomé

en: Saint Helena
es_ES: Santa Elena

en: Saint Kitts and Nevis
es_ES: San Cristóbal y Nieves

en: Saint Lucia
es_ES: Santa Lucía

en: Saint Martin (Dutch part)
es_ES: San Martín (parte de Holanda)

en: Saint Martin (French part)
es_ES: San Martin (Parte Francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
es_ES: San Pedro y Miquelón

en: Saint Vincent and the Grenadines
es_ES: San Vicente y las Granadinas

en: Saudi Arabia
es_ES: Arabia Saudita

en: Save Avatar
es_ES: Guardar Avatar

en: Save Settings
es_ES: Guardar ajustes

en: Search
es_ES: Buscar

en: Searching...
es_ES: Buscando...

en: Select
es_ES: Seleccionar

en: Select Field
es_ES: Seleccionar campo

en: Select Orientation
es_ES: Seleccione Orientación

en: Select Page
es_ES: Seleccionar página

en: Select Size
es_ES: Selecciona el tamaño

en: Select Status
es_ES: Seleccione Estado

en: Select an option
es_ES: Selecciona una opción

en: Selected Shipements has been updated
es_ES: Los envíos seleccionados se han actualizado

en: Set Page as Frontend Dashboard admin
es_ES: Establecer página como administrador del panel de front-end

en: Set default shipment status
es_ES: Establecer el estado de envío predeterminado

en: Shipment
es_ES: Envío

en: Shipment
es_ES: Albarán

en: Shipment Information
es_ES: Información de envío

en: Shipment List
es_ES: Lista de envíos

en: Shipment Number
es_ES: Número de envío

en: Shipment Pagination
es_ES: Paginación de envío

en: Shipment Status
es_ES: ES Shipment Status

en: Shipment Type
es_ES: Tipo de envío

en: Shipment not found!
es_ES: Envío no encontrado

en: Shipments
es_ES: Envíos

en: Shipper Address
es_ES: Dirección del remitente

en: Shipper Information
es_ES: Información Remitente

en: Shipper Name
es_ES: Nombre del Remitente

en: Show entries
es_ES: Mostrar entradas

en: Sierra Leone
es_ES: Sierra Leona

en: Sign in
es_ES: Iniciar sesión

en: Singapore
es_ES: Singapur

en: Site Logo
es_ES: Logo del sitio

en: Slovakia
es_ES: Eslovaquia

en: Slovenia
es_ES: Eslovenia

en: Solomon Islands
es_ES: Islas Salomón

en: Something went wrong during process, Please try again.
es_ES: Algo salió mal durante el proceso, por favor inténtelo de nuevo.

en: Something went wrong in your registration. Please reload and try again
es_ES: Algo salió mal en tu registro. Por favor, vuelva a cargar e inténtelo de nuevo

en: Something went wrong saving your shipment. Please reload and try again
es_ES: Algo salió mal salvando tu envío. Por favor, vuelva a cargar e inténtelo de nuevo

en: Something went wrong while processing your request, please reload and try again.
es_ES: Algo salió mal mientras procesaba su solicitud, por favor recarga e inténtalo de nuevo.

en: Sorry your are not allowed to access this page!
es_ES: Lamento que no se le permita acceder a esta página!

en: South Africa
es_ES: Sudáfrica

en: South Georgia/Sandwich Islands
es_ES: Islas Georgias y Sandwich del Sur

en: South Korea
es_ES: Corea del Sur

en: South Sudan
es_ES: Sudán del Sur

en: Spain
es_ES: España

en: State / County
es_ES: Estado / Provincia

en: Status
es_ES: Estado

en: Sudan
es_ES: Sudán

en: Suriname
es_ES: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
es_ES: Islas Svalbard y Jan Mayen

en: Swaziland
es_ES: Suazilandia

en: Sweden
es_ES: Suecia

en: Switzerland
es_ES: Suiza

en: Syria
es_ES: Siria

en: Tabloid
es_ES: Tabloide

en: Tajikistan
es_ES: Tayikistán

en: Thailand
es_ES: Tailandia

en: Thank you for trusting us!
es_ES: ¡Gracias por confiar en nosotros!

en: This is an existing shipment number.
es_ES: Este es un número de envío existente.

en: This plugin requires <a href="http://wpcargo.com/" target="_blank">WPTaskForce License Helper</a> plugin to be active!
es_ES: Este plugin requiere <a href="http://wpcargo.com/" target="_blank">WPTaskForce License Helper</a> plugin para estar activo!

en: This plugin requires <a href="https://wordpress.org/plugins/wpcargo/" target="_blank">WPCargo</a> plugin to be active!
es_ES: Este plugin requiere <a href="https://wordpress.org/plugins/wpcargo/" target="_blank">WPCargo</a> plugin para estar activo!

en: This plugin requires <strong>WPCargo Custom Field Add-ons</strong> plugin to be active!
es_ES: Este plugin requiere <strong>WPCargo Custom Field Add-ons</strong> plugin para estar activo!

en: Timor-Leste
es_ES: Timor Oriental

en: To:
es_ES: Para:

en: Track Shipment
es_ES: Localiza el envío

en: Tracking Number
es_ES: Número de seguimiento

en: Trinidad and Tobago
es_ES: Trinidad y Tobago

en: Tunisia
es_ES: Túnez

en: Turkey
es_ES: Turquía

en: Turkmenistan
es_ES: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
es_ES: Islas Turcas y Caicos

en: Ukraine
es_ES: Ucrania

en: United Arab Emirates
es_ES: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom (UK)
es_ES: Reino Unido (UK)

en: United States (US)
es_ES: Estados Unidos (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
es_ES: Islas menores de los EE.UU.

en: United States (US) Virgin Islands
es_ES: Estados Unidos (EE.UU.) Islas Vírgenes

en: Update
es_ES: Actualizar

en: Update Shipment
es_ES: Actualizar envío

en: Update Shipments Roles
es_ES: Actualizar roles de envíos

en: Upload Avatar
es_ES: Cargar Avatar

en: Username
es_ES: Nombre de usuario

en: Username/E-mail
es_ES: Nombre de usuario/correo electrónico

en: Username: %s
es_ES: Nombre de usuario: %s

en: Uzbekistan
es_ES: Uzbekistán

en: Vatican
es_ES: Vaticano

en: View
es_ES: Ver

en: WPCargo Custom Field Add-ons
es_ES: WPCargo Complementos de campo personalizados

en: WPCargo Dashboard
es_ES: Panel de control de WPCargo

en: WPCargo Dashboard Attributes
es_ES: Atributos del panel de WPCargo

en: WPCargo Dashboard Sidebar Menu
es_ES: Menú WPCargo Dashboard Sidebar

en: WPCargo Dashboard Top Menu
es_ES: WPCargo Dashboard Menú superior

en: WPCargo Frontend Manager
es_ES: ¡Este plugin requiere el plugin <strong>WPCargo Frontend Manager</strong> para estar activo!

en: WPCargo Frontend Manager provides user dashboard in the frontend of your site and mobile responsive ready. Available shortcode [wpcfe_registration]
es_ES: WPCargo Frontend Manager proporciona el panel de control de usuario en el front-end de su sitio y la capacidad de respuesta móvil listo. Shortcode disponible [wpcfe_registration]

en: Wallis and Futuna
es_ES: Wallis y Futuna

en: Waybill
es_ES: Porte

en: Waybill Paper Orientation
es_ES: Orientación del papel Waybill

en: Waybill Paper Size
es_ES: Tamaño del papel Waybill

en: Welcome to %s! Here's how to log in:
es_ES: Bienvenido a %s! Aquí puedes iniciar sesión:

en: Western Sahara
es_ES: Sahara Occidental

en: You do not have permissions to view this data.
es_ES: No tiene permisos para ver estos datos.

en: You have been successfully registered.
es_ES: Te has registrado correctamente.

en: You have successfully registered!
es_ES: ¡Se ha registrado con éxito!

en: Zimbabwe
es_ES: Zimbabue

en: ei. dashboard
es_ES: Ie. Tablero

en: entries
es_ES: entradas

en: next
es_ES: siguiente

en: previous
es_ES: anterior

en: successfully deleted.
es_ES: eliminado exitosamente.
