wprobot - en to ru translation catalogue (880 entries)

en:  (Thumbnail)
ru: (Миниатюра)

en:  (translate comments?
ru:  (переводить комментарии?

en:  Browsenodes could not be added to your campaign! Make sure to select the correct Amazon Department and the Amazon Site matching your Node ID. This is a requirement of the Amazon API.
ru:  Browsenodes не добавлены в вашу кампанию! Убедитесь, что вы выбрали правильный Amazon Раздел и Amazon Site совпадает с вашим  Node ID. Это требование Amazon API.

en:  Posts
ru: Посты

en:  and %1$s posts have been skipped. Please see the <a href="?page=wpr-log">error log</a> for details.
ru: и %1$s посты были пропущены. Пожалуйста, чтобы узнать подробности, смотрите <a href="?page=wpr-log">информацию об ошибке </a>.

en:  module because the content has already been posted.
ru: модуля, потому что контент уже опубликован.

en: %1$s posts have been created successfully %2$s
ru: %1$s посты были успешно созданы%2$s

en: %1$s updated successfully.
ru: %1$s обновлен успешно.

en: &rarr; Add New
ru: &rarr; Добавить Новый

en: &rarr; All Campaigns
ru: &rarr; Все Кампании

en: &rarr; Edit
ru: &rarr; Редактировать

en: &rarr; Full Log
ru: &rarr; Полный Лог

en: &rarr; Hide
ru: &rarr; Скрыть

en: &rarr; Show step-by-step Instructions
ru: Показать пошаговую Инструкцию

en: 'The post could not be inserted into the Wordpress database.
ru: 'Пост не был добавлен в базу данных Wordpress.

en: 'The post has been created successfully.
ru: 'Пост создан успешно.

en: 'Wordpress Error:
ru: 'Wordpress Ошибка:

en: (articlesbase.com only)
ru: (articlesbase.com только)

en: (one per line)
ru: (по одной в каждой линии)

en: - BrowseNodes are used by Amazon to categorize all their products.<br/>
    			- <strong>Important:</strong> You have to specify the correct Amazon Department the BrowseNodes belong to!<br/>
    			- Find BrowseNodes on <a target="_blank" href="http://browsenodes.com">browsenodes.com</a>.
ru: - BrowseNodes используются Amazon для классификации всех товаров.<br/>
    			- <strong>Важно:</strong>Вы далжны указать правильный Amazon Раздел (Department), к которому принадлежит BrowseNodes!<br/>
    			- Найдите BrowseNodes на <a target="_blank" href="http://browsenodes.com">browsenodes.com</a>.

en: - Do not tell other people your Paypal email in order to use it with WP Robot. Doing this purposefully can get your license suspended!
ru: - Не давайте другим людям данные своего Paypal email для пользования WP Robot. Целенаправленное разглашение данных может повлечь за собой приостановление действия лицензии!

en: - If you want to use the WP Robot Demo enter "<b>demo</b>"!
ru: - Если вы хотите использовать WP Robot Demo введите "<b>demo</b>"!

en: - Otherwise enter the exact Paypal email you have used to purchase your copy of WP Robot.
ru: - В противном случае введите email счета Paypal, который вы использовали для заказа своей копии WP Robot.

en: - Please note some Paypal accounts have several emails associated with them. If this is the case for you try all emails!
ru: - Пожалуйста, имейте в виду, что некоторые счета Paypal имеют несколько привязанных к ним email адресов. Если это ваш случай, попробуйте все email-ы!

en: ...after creating a post for it failed
ru: ...после неудачного создания поста

en: 1000 Characters
ru: 1000 знаков

en: 250 Characters
ru: 250 знаков

en: 500 Characters
ru: 500 знаков

en: 750 Characters
ru: 750 знаков

en: </strong>, starting with:<br/>
ru: </strong>, начинается с:<br/>

en: <b>Error</b>:
ru: <b>Ошибка</b>:

en: <b>Important:</b> Additional steps are required to enable link cloaking. If you only check this box and don't finish the setup your links will not work!<br/><br/><b>Click to view setup instructions.</b>
ru: <b>Важно:</b> Дополнительные действия необходимы, чтобы активировать маскировку ссылок Если вы просто отметите это окно, но не завершите установку, ваши ссылки не будут работать!<br/><br/><b>Кликните, чтобы посмотреть инструкции по установке.</b>

en: <b>Important:</b> For this setting to work "Save Images to Server:" on the Options page has to be activated and your Wordpress "uploads" folder needs to be writeable (chmod 666)!
ru: <b>Важно:</b> Для работы этих настроек "Сохранить Изображения на Сервере:" должно быть активировано на странице Настроек и ваша Wordpress "загрузки" папка должна быть доступна для записи (chmod 666)!

en: <b>Module Post Numbers</b><br/>
ru: <b>Модуль Нумерации Постов</b><br/>

en: <b>See the documentation for a list of <a href="http://wprobot.net/documentation/#633">all available template tags</a>.</b>
ru: <b>В документации вы найдете список <a href="http://wprobot.net/documentation/#633">всех доступных шаблонов тегов</a>.</b>

en: <b>Warning:</b> Link cloaking has been enabled but <a href="http://wprobot.net/blog/how-to-set-up-wp-robot-link-cloaking/">additional steps</a> are required to finish the setup. If you do not follow these steps affiliate links on your blog will not work!
ru: <b>Предупреждение:</b> Режим маскировки ссылок активирован, но <a href="http://wprobot.net/blog/how-to-set-up-wp-robot-link-cloaking/">дополнительные действия</a> необходимы для завершения процесса установки. Если вы не выполните эти действия, то партнерские ссылки на вашем блоге не будут работать!

en: <br/><b>Important:</b> Those numbers are approximations only because they also include skipped posts.
ru: <br/><b>Важно:</b> Эти числа являются приблизительными, так как включают в себя пропущенные посты.

en: <br/><br/><b>Warning:</b> Only enable if your theme actually supports WP post thumbnails or you get duplicate posts!
ru: <br/><br/><b>Предупреждение:</b> Активируйте только в том случае, если ваша тема WP поддерживает миниатюры в постах, в противном случае вы получите дублированные посты!

en: <br/><br/><strong>If there was an error please check the associated module messages directly below this one!</strong>
ru: <br/><br/><strong>Если произошла ошибка, пожалуйста, проверьте сообщения, связанные с модулем, непосредственно под этим сообщением!</strong>

en: <br/><br/>New: Since WP Robot v3.4 you can also enter multiple comma-separated categories for a single keyword, e.g. enter 'Dogs,Photos' to have posts for the keyword on the same line added to both the 'Dogs' and 'Photos' categories.
ru: <br/><br/>Новинка: Так как  WP Robot v3.4 может вводить множество разделенных запятой категорий для одного ключевого слова, вы можете ввести "Собаки,Фото", чтобы получить посты для ключевого словав соответствующей строке, которые будут добавлены в категории "Собаки" и "Фото".

en: <br/><br/>You have not set up any campaigns yet. Start now by <a href="?page=wpr-add"><b>creating your first campaign</b></a>!
ru: <br/><br/>Вы еще не установили ни одной кампании. Начните сейчас с <a href="?page=wpr-add"><b>создания вашей первой кампании</b></a>!

en: <h3 style="margin: 5px 0 0 0;">Success!</h3><b>WP Robot has been installed successfully!</b> You can now navigate to the WP Robot admin area with the links on the bottom of the sidebar and might want to start by <a href="?page=wpr-options">setting up your options</a> and then <a href="?page=wpr-add">creating your first campaign</a>. Before that please read on.
    				<br/><br/>
    				<h3 style="margin: 5px 0 0 0;">Autoposting in WP Robot</h3>
    				Please read the following to understand how autoposting works in WP Robot and how to make sure that the plugin functions correctly for you.<br/><br/>
    				
    				<b>Wordpress Cron Functions</b><br/>
    				By default WP Robot uses Wordpress' built in cron functions to schedule posts. While no additional setup is necessary for those they have a few disadvantages, namely they are only run when a visitor visits your site, consume more server ressources and are not 100% reliable.<br/><br/>
ru: <h3 style="margin: 5px 0 0 0;">Успех!</h3><b>WP Robot успешно установлен!</b> Теперь вы можете перейти в админ панель WP Robot по ссылкам снизу сайдбара и возможно захотите начать с <a href="?page=wpr-options">установки своих настроек</a> , а затем <a href="?page=wpr-add">создания своей первой кампании</a>. Перед началом прочтите, пожалуйста, следующий текст.
    				<br/><br/>
    				<h3 style="margin: 5px 0 0 0;">Автопостинг в WP Robot</h3>
    				Пожалуйста, прочтите следующее, чтобы понять, как работает автопостинг в WP Robot и убедиться, что плагин работает корректно.<br/><br/>
    				
    				<b>Wordpress Хрон Функции</b><br/>
    				По умолчанию WP Robot использует функции Wordpress хрон для программирования времени публикации постов. Хотя дополнительные настройки для них не обязательны, у них есть несколько недостатков, а именно они работают только когда посетитель посещает ваш сайт, потребляют больше ресурсов сервена и не на 100% надежны.<br/><br/>

en: <p>There are several <a href="http://wprobot.net/videos/"><strong>campaign creation video tutorials</strong></a> available. Be sure to watch them if you have problems!</p>
    		<p>The following steps are required to create a simple keyword campaign in WP Robot and start posting immediatelly:<br/><br/>
    		(optional) <strong>1.</strong> Choose a custom <strong>Name</strong> for your campaign.<br/><br/>
    		<strong>2.</strong> Enter the <strong>Keywords</strong> you want to create automatic posts for on your blog. You can enter any number of words into the Keywords field with each word being on a separate line.<br/><br/>
    		<strong>3.</strong> Enter the Wordpress <strong>Categories</strong> you want to have the automatic posts added to. You can either enter a single category or one category for each keyword you have entered - in this case the category that is on the same line as the keyword will be used. By default WP Robot will create all categories that do not yet exist on your weblog.<br/><br/>
    		(optional) <strong>4.</strong> Change the post interval in the <strong>Post every</strong> field to your liking.<br/><br/>
    		<strong>5.</strong> Choose the <strong>Templates</strong> you want to use in your campaign. The Templates decide what kind of content will be posted. You can have any number of templates in a single campaign in which case a random one will be selected for each post.<br/>
    		- To only post content from one specific module in your campaign (i.e. only Amazon products) find the <strong>Load Template Preset</strong> text and load the default template of your desired module with the dropdown menu and the "Load" button.<br/>
    		- To post content from all your modules use the <strong>Quick Template Setup</strong> button in the top right corner - this will instantly add all post template presets to your campaign.<br/><br/>
    		(optional) <strong>6.</strong> Edit any options in the <strong>Optional Settings</strong> section if you want to. All the settings you can find there are explained when hovering over the "?" button next to its name!<br/><br/>
    		<strong>7.</strong> Click <strong>Create Campaign</strong> to finish!<br/><br/>
    		Please Note: If campaign creation seems to complex for you in the beginning you can enable the <strong>Simple Mode</strong> on the WP Robot "Options" screen which simplifies the process.
    		</p>
ru: <p>Существует несколько <a href="http://wprobot.net/videos/"><strong>обучающих видео по созданию кампании</strong></a>. Посмотрите их, если возникнут проблемы!</p>
    		<p>Следующие действия необходимы, чтобы создать простую кампанию ключевых слов в WP Robot и начать публиковать посты прямо сейчас:<br/><br/>
    		(optional) <strong>1.</strong> Выберете <strong>Имя</strong> для вашей кампании.<br/><br/>
    		<strong>2.</strong> Введите <strong>Ключевые Слова</strong>, по которым вы хотите создать автоматический пост в вашем блоге. Вы можете ввести любое количество ключевых слов в поле Ключевых Слов. Каждое слово должно быть в отдельной строке.<br/><br/>
    		<strong>3.</strong> Введите Wordpress <strong>Категории</strong>, в которые вы хотите добавить ваш автоматический пост.Вы можете либо ввести одну категорию, либо по одной категории для каждого введенного вами ключевого слова- в этом случае будет использована категория, находящаяся в той же строке, что и ключевое слово. По умолчанию WP Robot будет создавать все категории, которые еще не существуют в вашем блоге.<br/><br/>
    		(опционноl) <strong>4.</strong> Измените интервал публикации в поле<strong>Публиковать каждый</strong> по своему желанию.<br/><br/>
    		<strong>5.</strong> Выберете <strong>Шаблоны</strong>, которые вы хотите использовать в своей кампании. Шаблоны определяют, контент какого типа будет опубликован. Вы можете создать любое количество шаблонов в каждой кампании, в данном случае один из них будет выбран случайно для каждого поста.<br/>
    		- Для публикации контента из одного конкретного модуля вашей кампании (например товары Amazon), найдите текст<strong>Загрузить Заданный Шаблон</strong> и загрузите шаблон по умолчанию для желаемого модуля при помощи выпадающего меню и кнопки "Загрузить".<br/>
    		- Чтобы публиковать контент из всех ваших модулей, используйте кнопку <strong>Быстрая Установка Шаблона</strong> в правом верхнем углу - это будет постоянно добавлять все заранее установленные образцы шаблонов в вашу кампанию.<br/><br/>
    		(опционно) <strong>6.</strong> Отредактируйте любые опции в разделе <strong>Опционные Настройки</strong> если хотите. Ко всем настройкам, которые вы увидите в данном разделе, даны объяснения, которые можно прочесть, подведя курсор к кнопке "?" рядом с названием настройки!<br/><br/>
    		<strong>7.</strong> Нажмите <strong>Создать Кампанию</strong> для завершения процесса!<br/><br/>
    		Пожалуйста, обратите внимание: Если создание кампании кажется сложным для вас, вы можете сначала активировать <strong>Простой Модуль (Simple Mode)</strong> на странице WP Robot "Настройки", который упрощает процесс.
    		</p>

en: <strong>Affiliate and API keys</strong> highlighted in red have to be entered for the plugin to function correctly!
ru: <strong>Партнерские и API ключи</strong>, выделенные красным, должны быть введены для корректной работы плагина!

en: <strong>Mixed</strong> Posts
ru: <strong>Смешанных</strong>Постов

en: <strong>UTC time: </strong>
ru: <strong>UTC время: </strong>

en: <strong>Warning:</strong> Removing links from the articles content is against the article directory and authors terms of use. Use this setting at your own risk!
ru: <strong>Внимание:</strong> Удаление ссылок из контента статей является нарушением правил директории статей и авторских условий использования. Используйте эти настройки на свой риск!

en: <strong>Your time: </strong>
ru: <strong>Ваше время: </strong>

en: A <b>Keyword Campaign</b> searches for and posts content related to the keywords you enter.<br/><br/>A <b>RSS Campaign</b> posts content from RSS feeds. Keywords can be used optionally to use other modules and filter the RSS feeds.<br/><br/>A <b>BrowseNode Campaign</b> posts content found in the Amazon BrowseNodes you specify. Keywords can be used optionally for other modules.<br/><br/>The blue button marks the campaign type currently selected.
ru: A <b>Кампания Ключевых Слов</b> ищет и публикует контент, связанный с введенными вами ключевыми словами.<br/><br/>A <b>RSS Кампания</b> публикует контент из лент RSS. Ключевые слова могут быть использованы по желанию для использования других модулей и вильтрации RSS лент.<br/><br/>A <b>BrowseNode Campaign</b> posts content found in the Amazon BrowseNodes you specify. Keywords can be used optionally for other modules.<br/><br/>The blue button marks the campaign type currently selected.

en: A location name to use in filtering the search results. Locations in the form "San Diego", "San Diego, TX", "London, United Kingdom", and "Calgary, Alberta, Canada" are accepted, as are postal codes ("92122") and venue IDs ("V0-001-000268633-5"). Full addresses ("1 Infinite Loop, Cupertino, CA") and common geocoordinate formats ("32.746682, -117.162741") are also accepted.
ru: Названия местоположения для использования при фильтрации результатов поиска. Адреса в форме "San Diego", "San Diego, TX", "London, United Kingdom", и "Calgary, Alberta, Canada" допускаются, также как и почтовые коды ("92122") и ID местности ("V0-001-000268633-5"). Полные адреса ("1 Infinite Loop, Cupertino, CA") и геокоординаты в общем формате ("32.746682, -117.162741") также допустимы.

en: A pipe-delimited list of AvantLink assigned merchant identifiers, e.g. "123|456".
ru: Список ID продавцов AvantLink, разделенных "|", например "123|456".

en: API Key (Access Key ID):
ru: API Kлюч (ID Ключ Доступа):

en: API request could not be sent.
ru: API запрос не отправлен.

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate &#8220;%s&#8221;
ru: Активировать &#8220;%s&#8221;

en: Activate Plugin
ru: Активировать Плагин

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
ru: Активировать Плагин &amp; Запустить Импортировщик

en: Activate rewriting for this campaign.
ru: Активировать рерайтинг для этой кампании.

en: Activate this plugin for all sites in this network
ru: Активировать этот плагин для всех сайтов этой сети

en: Add "Events by Eventful" link to footer?
ru: Добавить ссылку "Events by Eventful" в футер?

en: Add "Powered by Yahoo! Answers" text to footer?
ru: Добавить "Powered by Yahoo! Answers" в футер?

en: Add 3-6 random Post template presets:
ru: Добавить 3-6 случайных шаблонов Постов

en: Add New Campaign
ru: Добавить Новую Кампанию

en: Add all Post template presets as templates:
ru: Добавить все заданные шаблоны Постов в шаблоны:

en: Add new template
ru: Добавить новый шаблон

en: Advertisers:
ru: Рекламодатели:

en: All
ru: Все

en: All Categories
ru: Все Категории

en: All Templates have been updated!
ru: Все Шаблоны обновлены!

en: All disabled keywords have been reset.
ru: Все деактивированные ключевые слова были восстановлены.

en: All licenses
ru: Все лицензии

en: All updates have been completed.
ru: Все обновления завершены.

en: Amazon Affiliate ID:
ru: Amazon Партнерский ID:

en: Amazon Department
ru: Amazon  Раздел

en: Amazon Department can not be 'All' in a BrowseNodes campaign! You have to select the correct Department your Nodes belong to (Amazon API requirement).
ru: Amazon Раздел не может быть "Все" в кампании BrowseNodes! Вы должны выбрать правильный Раздел, к которому принадлежат ваши  Nodes (требование Amazon API).

en: Amazon Description Length:
ru: Длина Описания Amazon:

en: Amazon Options
ru: Amazon Настройки

en: Amazon Website:
ru: Amazon вебсайт:

en: Amazon reviews
ru: Amazon  отзывы:

en: An error occured while updating %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ru: Ошибка обновления %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Answers
ru: Ответы

en: Antiques
ru: Антиквариат

en: Any Language
ru: Любой Язык

en: Apparel
ru: Одежда

en: Arabic
ru: Арабский

en: Are you sure you want to delete all selected campaigns?
ru: Вы уверены, что хотите удалить все выбранные кампании?

en: Are you sure you want to delete all selected keywords?
ru: Вы уверены, что хотите удалить все выбранные ключевые слова?

en: Are you sure you want to delete this campaign?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данную кампанию?

en: Are you sure you want to delete this keyword?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это ключевое слово?

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Art
ru: Искусство

en: Article Body
ru: Тело Статьи

en: Article Builder Options
ru: Настройки Article Builder

en: Article Builder Password:
ru: Article Builder Пароль:

en: Article Builder Username:
ru: Article Builder Имя пользователя:

en: Article Language:
ru: Язык статьи:

en: Article Length:
ru: Длина статьи:

en: Article Options
ru: Настройки статьи

en: Article Source:
ru: Ресурс Статьи:

en: Arts &amp; Humanities
ru: Искусство &amp; Гуманитарные науки

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Attempt to add featured image / post thumbnail to each created post if image is available. (<b>Warning:</b> Only enable if your theme actually supports WP post thumbnails or you get duplicate posts!)
ru: Пытается добавить миниатюрное изображение/миниатюру поста к каждому созданному посту, если изображение доступно.  (<b>Предупреждение:</b> Активируйте только в том случае, если ваша тема поддерживает WP миниатюры постов, в противном случае вы получите дублированные посты!)

en: Audiobooks
ru: Аудиокниги

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Author:
ru: Автор:

en: Automatic Posts
ru: Автоматические Посты:

en: Automatically create Tags:
ru: Автоматически создавать Теги:

en: Automotive
ru: Автомобильный

en: Avantlink Options
ru: Avantlink Настройки

en: Avantlink Website ID:
ru: Avantlink Вебсайт ID:

en: Baby
ru: Ребенок

en: Backdate?
ru: Внеочередная дата?

en: Bad login/pass combination.
ru: Неверная комбинация логин/пароль.

en: Beauty
ru: Красота

en: Beauty &amp; Style
ru: Красота &amp; Стиль

en: Belgium (Dutch)
ru: Бельгия (Нидерландский)

en: Belgium (French)
ru: Бельгия (Французский)

en: Best Match
ru: Большее совпадение

en: Between Posts:
ru: Между постами:

en: Books
ru: Книги

en: Brazil
ru: Бразилия

en: BrowseNode Campaign
ru: BrowseNode Кампания

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Bulk Post
ru: Массовый Постинг

en: Business &amp; Finance
ru: Бизнес &amp; Финансы

en: Business &amp; Industrial
ru: Бизнес &amp; Индустрия

en: By the Eventful API TOS it is required that you display the link 'Events by Eventful' on pages you use the API on. If you disable this option you can add the text anywhere else on your weblog yourself.
ru: Eventful API TOS требует, чтобы ссылка 'Events by Eventful'  была отображена на страницах, на которых вы используете API. Если вы деактивируете эту опцию, то сможете добавить текст ссылки в любом месте блога самостоятельно.

en: By the Yahoo Answers TOS it is required that you display the text 'Powered by Yahoo! Answers' on pages you use the API on. If you disable this option you can display the text anywhere else on your weblog.
ru: Yahoo Answers TOS требует, чтобы текст 'Powered by Yahoo! Answers'  был отображен на странице, на которой вы используете API. Если вы деактивируете эту опцию, вы можете отобразить данный текст в любом месте вашего блога.

en: Cameras &amp; Photo
ru: Фотоаппараты &amp; Фото

en: Camp.
ru: Камп.

en: Campaign "%1$s" has been added! Go to the <a href="?page=wpr-single&id=%2$s">control panel</a> to view details.
ru: Кампания "%1$s" добавлена! Зайдите в<a href="?page=wpr-single&id=%2$s">панель управления</a> чтобы посмотреть детали.

en: Campaign <b>paused</b>
ru: Кампания <b>приостановлена</b>

en: Campaign Log
ru: Лог Кампании

en: Campaign Type:
ru: Тип Кампании:

en: Campaign could not be updated!
ru: Невозможно обновить Кампанию!

en: Campaign has been <b>paused</b> and no autoposts will be created. You can unpause the campaign or use the following URL to set up a unix cron job in your hosts control panel:
ru: Кампания <b>приостановлена</b> и автопосты не будут созданы. Вы можете запустить кампанию или использовать следующие URL для установки unix хром в панели вашего хостинга:

en: Campaign has been continued.
ru: Кампания продолжена.

en: Campaign has been deleted.
ru: Кампания была удалена.

en: Campaign has been paused.
ru: Кампания приостановлена.

en: Campaign has been updated! Go to the <a href="?page=wpr-single&id=
ru: Кампания обновлена! Пройдите <a href="?page=wpr-single&id=

en: Campaign log is empty.
ru: Лог Кампании пуст.

en: Campaigns
ru: Кампании

en: Campaigns have been continued.
ru: Кампании продолжены.

en: Campaigns have been paused.
ru: Кампании приостановлены.

en: Canada
ru: Канада

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cars &amp; Transportation
ru: Автомобили &amp; Транспортные средства

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Categories
ru: Рубрики

en: Category Name
ru: Название Категории

en: Category:
ru: Категория:

en: Cell Phones &amp; PDAs
ru: Мобильные телефоны &amp; PDA

en: Chance of being used:
ru: Шанс использования:

en: Chance:
ru: Шанс:

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Chinese
ru: Китайский

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощенный)

en: Chinese (Traditional)
ru: Китайский (традиционный)

en: Choose the content you want to add to posts made with this template as comments.<br/><br/><b>Important:</b>You can only add comments for modules that are also present in your templates content, i.e. Amazon reviews can only be added if at least one {amazon} tag exists in the "Post Content" field of this template.
ru: Выберете контент, который вы хотите добавить в качестве комментариев в посты, созданные по этому шаблону.<br/><br/><b>Важно:</b>Вы можете добавить комментарии только для тех модулей, которые также присутствуют в шаблонах контента, т.е. отзывы Amazon могут быть добавлены только в случае, если хотя бы один тег {amazon} найден в поле "Содержание Поста" этого шаблона.

en: Choose wether to translate post titles for translated content. If you are translating to a foreign language this has to be enabled or otherwise the titles will stay English. If using the translation feature for rewriting it is recommended to disable this setting in order to reduce requests to Google Translate.
ru: Выберете, нужно ли переводить заголовки постов для переведенного контента. Если вы переводите на иностранный язык, то эта опция должна быть активирована, иначе заголовки постов будут на английском языке. Если вы используете функцию перевода с целью рерайта, то рекомендуем отключить эту настройку чтобы снизить количество обращений к Google Переводчику.

en: Classical
ru: Классический

en: Clear Log
ru: Очистить лог

en: Clear Post History
ru: Очистить Историю Постов

en: Click this link to see a list of possible values.
ru: Коикнете по ссылке, чтобы увидеть список возможных значений.

en: Clickbank Affiliate ID:
ru: Clickbank Партнерский ID:

en: Clickbank Options
ru: Clickbank Настройки

en: Cloak Affiliate Links:
ru: Cloak Партнерские Ссылки:

en: Clothing, Shoes &amp; Accessories
ru: Обежда, Обувь&amp; Аксессуары

en: Coins &amp; Paper Money
ru: Монеты &amp; Бумажные деньги

en: Collectibles
ru: Предметы коллекционирования

en: Collections
ru: Коллекции

en: Comments
ru: Комментарии

en: Commission Junction Options
ru: Commission Junction Настройки

en: Computers &amp; Internet
ru: Компьютеры &amp; Интернет

en: Computers &amp; Networking
ru: Компьютеры &amp; Сети

en: Consumer Electronics
ru: Бытовая Электроника

en: Content
ru: Контент

en: Content Template Tags
ru: Теги Шаблона Контента

en: Content:
ru: Контент:

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue Campaign
ru: Продолжить Кампанию

en: Continue Selected
ru: Продолжить Выбранные

en: Controls
ru: Рычаги Управления

en: Convert all keywords to exact
ru: Конвертировать все ключевые слова для точного поиска

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy Campaign
ru: Копировать Кампанию

en: Could not access filesystem.
ru: Нет доступа к файловой системе.

en: Could not copy files.
ru: Невозможно скопировать файлы.

en: Could not create directory.
ru: Невозможно создать директорию.

en: Could not remove the old plugin.
ru: Невозможно удалить старый плагин.

en: Could not remove the old theme.
ru: Невозможно удалить устаревшую тему.

en: Country:
ru: Страна:

en: Crafts
ru: Изделия ручной работы

en: Create Campaign
ru: Создать Кампанию

en: Create Post
ru: Создать Пост

en: Create Untranslated Post
ru: Создать Непереведенный Пост

en: Create categories if not existing
ru: Создавать рубрики, если их еще нет

en: Create first post in
ru: Создать первый пост в

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Cron Url for this Weblog:
ru: Хрон Url для этого Блога

en: Current Preset:
ru: Текущая Установка:

en: Custom Fields
ru: Пользовательские Поля

en: Custom Post Type
ru: Пользовательский тип статей

en: Custom post types are a new Wordpress feature used by some themes to categorize the content into different types. <b>Warning:</b> Only enter something here if you are sure your theme supports a custom post type of this name or you wont see the content generated by this campaign!
ru: Пользовательский тип статей (Custom post type)- это новая функция Wordpress, используемая некоторыми темами для классификации контента по разным типам. <b>Предупреждение:</b>Вводите что-либо здесь только если вы уверены, что ваша тема поддерживает пользовательский тип статей с данным именем, в противном случае вы не увидите контент, сгенерированный этой кампанией.

en: Czech
ru: Чешский

en: DVDs &amp; Movies
ru: DVD &amp; Фильмы

en: Danish
ru: Датски

en: Datafeed File:
ru: Файл Datafeed:

en: Datafeed file could not be opened or does not exist.
ru: Файл датафид не может быть открыт или не существует.

en: Date Published
ru: Дата Публикации

en: Date posted, ascending
ru: Дата публикации, по возрастанию

en: Date posted, descending
ru: Дата публикации, по убыванию

en: Date taken, ascending
ru: Дата и время, по возрастанию

en: Date taken, descending
ru: Дата и время, по убыванию

en: Days
ru: День

en: Deactivating the plugin&#8230;
ru: Деактивировать плагин&#8230;

en: Decides which advertisers are used to display products. Possible Values:
    				<br/><br/><strong>joined</strong> - This special value restricts the search to advertisers which you have signed up for in your CJ account.
    				<br/><br/><strong>not-joined</strong> - This special value restricts the search to advertisers with which you do not have a relationship.
    				<br/><br/><strong>CIDs</strong> - You may provide list of one or more advertiser CIDs, separated by commas, to limit the results to a specific sub-set of merchants.
    				<br/><br/><strong>Empty String</strong> - You may leave the field empty to remove any advertiser-specific restrictions on the search.
    				<br/><br/><strong>Important: You can only earn commission for advertisers you have signed up for in your CJ account!</strong>
ru: Решает, каких рекламодателей использовать при показе товаров. Возможные Значения:
    				<br/><br/><strong>присоединившиеся</strong> - Это конкретное значение ограничивает поиск по рекламодателям, которых вы присоединили с помощью вашего CJ аккаунта.
    				<br/><br/><strong>не-присоединившиеся</strong> - Это конкретное значение ограничивает поиск по рекламодателям, с которыми у вас нет взаимоотношений.
    				<br/><br/><strong>CIDs</strong> - Вы можете указать список из одного или более CID-ов рекламодателя, через запятую, чтобы сузить результаты до конкретного списка продавцов.
    				<br/><br/><strong>Пустая Строка</strong> - Вы можете оставить поле пустым, чтобы не использовать ограничение по конкретному рекламодателю при поиске.
    				<br/><br/><strong>Важно: Вы можете зарабатывать комиссию только за рекламодателей, которых присоединили с помощью вашего CJ аккаунта!</strong>

en: Delays the first post of this campaign by the amount you enter. Zero means the first post will be created immediatelly after adding the campaign.
ru: Переносит публикацию первого поста этой кампании на время, указанное вами. 0 означает, что первый пост будет опубликован немедленно после добавления кампании.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Selected Campaigns
ru: Удалить Выбранные Кампании

en: Delete Selected Keywords
ru: Удалить Выбранные Ключевые слова

en: Delete dead proxies automatically
ru: Удалять мертвые прокси автоматически

en: Delete this campaign
ru: Удалить эту Кампанию

en: Delete this keyword
ru: Удалить это ключевое слово

en: Descending
ru: По убыванию

en: Destination folder already exists.
ru: Папка назначения уже существует.

en: Digital Music
ru: Цифровая Музыка

en: Dining Out
ru: Рестораны

en: Disable Keywords
ru: Отключить Ключевые Слова

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
ru: Отключение режима Обслуживания&#8230;

en: Distance (in miles) from the specified location above for which results should be returned. Default is 30.
ru: Расстояние (в милях) от местаположения, обозначенного выше, для которого должны быть показаны результаты. По умолчанию 30.

en: Documentation
ru: Документация

en: Dolls &amp; Bears
ru: Куклы &amp; Мишки

en: Don't skip
ru: Не пропускать

en: Download failed.
ru: Загрузить не удалось.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
ru: Загрузка пакета установки с <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
ru: Загрузка обновлений с <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Dutch
ru: Нидерландский

en: Each module you own has one Module Template that belongs to it.<br/><br/>The exception to that is the Flickr Module, which has a separate template for thumbnails.
ru: В каждом из ваших модулей есть один  Шаблон Модуля, принадлежащий ему.<br/><br/>Исключение составляет Flickr Модуль, который содержит отдельный шаблон для миниатюр.

en: Ebay RSS feed could not be retreived.
ru: Ebay RSS лента не найдена.

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Campaign
ru: Редактировать Кампанию

en: Education &amp; Reference
ru: Образование &amp; Справочная Информация

en: Electronics
ru: Электротовары

en: Empty
ru: Пустой

en: Empty text given.
ru: Задан пустой текст.

en: Enable Help Tooltips:
ru: Активировать Подсказки:

en: Enable Old Duplicate Check:<br/><small>(for WP Robot 2 backwards compatibility)</small>
ru: Активировать Старую Проверку Дубликатов:<br/><small>(для обратной совместимости с WP Robot 2)</small>

en: Enable Simple Mode:
ru: Активировать Простой Модуль (Simple Mode):

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
ru: Активация режима Обслуживания&#8230;

en: End of datafeed file reached.
ru: Достигнут конец файла датафид.

en: English
ru: Английский

en: Enter a oodle category to limit your results to that category. <b>Click for details and to see all available categories!</b>
ru: Введите категорию oodle, чтобы ограничить поиск по этой категории. <b>Нажать, чтобы увидеть подробности и доступные категории!</b>

en: Enter one Amazon BrowseNode per line. The BrowseNode corresponds to the keyword and category on the same line, i.e. the BrowseNode on line 2 belongs to the keyword and category on line 2 in the respective fields.<br/><br/><b>Keywords are optional!</b> They can be used to also post content from other modules in this BrowseNode Campaign.
ru: В каждой строке введите по одному Amazon BrowseNode. BrowseNode соответствует ключевому слову или категории в той же строке, т.е. BrowseNode во второй строке первого поля принадлежит ключевому слову или категории во второй строке второго поля.<br/><br/><b>Ключевые слова не обязательны!</b>Они могут быть использованы также для публикации контента из других модулей в этой Кампании BrowseNode.

en: Enter one RSS Feed URL per line. The feeds correspond to the keyword and category on the same line, i.e. the RSS Feed on line 2 belongs to the keyword and category on line 2 in the respective fields.<br/><br/><b>Keywords are optional!</b> They can be used to also post content from other modules in this RSS Campaign and/or filter the content of the RSS feeds.
ru: Введите по одной RSS ленте в каждую строку. Ленты соответствуют ключевым словам и категориям в той же строке, т.е. RSS лента в строке 2 принадлежит ключевому слову и категории из строки 2 в соответствующих областях.<br/><br/><b>Ключевые слова не обязательныl!</b> Они могут быть использованы также для публикации контента из других модулей в этой Кампании RSS и/или для фильтрации контента в RSS лентах.

en: Enter one category per line. Each category will corespond to the keyword on the same line, i.e. the keyword on line 2 will be posted to the category on line 2.<br/><br/>You can also enter a single category instead. Then all posts will be made in this category.<br/><br/><b>Example</b><br/>Banana Category<br/>Wordpress Plugins<br/>Free Apple Ipods
ru: Введите по одной категории в каждую строку. Каждая категория будет соответствовать ключевому слову в такой же строке, т.е. ключевое слово в строке 2 будет опубликовано в категории из строки 2.<br/><br/>Вместо этого вы также можете ввести одну категорию. Все посты будут созданы в этой категории.<br/><br/><b>Пример</b><br/>Категория Банан<br/>Wordpress Плагины<br/>Бесплатные Apple Ipods

en: Enter one keyword or phrase per line. For each post one of the keywords will be randomly selected.<br/><br/>You can enclose keywords in double quotes to enable exact search for them.<br/><br/><b>Example</b><br/>Banana<br/>"Wordpress Plugins"<br/>Free Apple Ipods
ru: Введите в каждую строку по одному ключевому слову или фразе. Для каждого поста одно из ключевых слов будет выбрано случайно.<br/><br/>Вы можете заключить ключевые слова в кавычки, чтобы производить точный поиск по ним.<br/><br/><b>Пример</b><br/>Банан<br/>"Плагины Wordpress"<br/>Бесплатные Apple Ipods

en: Enter one keyword or phrase per line.<br/><br/>The keywords will be excluded from <b>all</b> campaigns and posts. If any one is found the post is skipped.<br/><br/>This is in addition to the exclude keywords you can set up for each campaign individually.
ru: Введите в каждой строке по одному ключевому слову или фразе.<br/><br/>Эти ключевые слова будут изключены из <b>all</b> кампаний и постов. Если одно из них найдено, пост будет пропущен.<br/><br/>Это в дополнение к исключенным ключевым словам, которые вы можете установить для каждой кампании отдельно.

en: Enter one proxy IP address per line. A random one will be selected for each post. Example:<br/><br/>222.77.14.55:80<br/>221.130.7.74:80<br/><br/>If you have socks5 proxies or private proxies you can use the following format to enter them:<br/><br/>IP|Type|User:Password<br/><br/>Example:<br/>221.130.7.74:80|socks|user:pass<br/>221.130.7.74:80|http|user:pass
ru: Введите по одному IP адресу прокси в каждую строку. Один из них будет выбран в произвольном порядке для каждого поста. Пример:<br/><br/>222.77.14.55:80<br/>221.130.7.74:80<br/><br/>Если у вас есть socks5 прокси или персональные прокси, вы можете использовать следующий формат для их ввода:<br/><br/>IP|Тип|Пользователь:Пароль<br/><br/>Пример:<br/>221.130.7.74:80|socks|user:pass<br/>221.130.7.74:80|http|user:pass

en: Entertainment &amp; Music
ru: Развлечение&amp; музыка

en: Entertainment Memorabilia
ru: Развлечения Сувениры

en: Environment
ru: Окружающая среда

en: Error Handling
ru: Обработка Ошибок

en: Error: %1$s posts could not be created. Please see the <a href="?page=wpr-log">error log</a> for details.
ru: Ошибка: %1$s постов не были созданы. Пожалуйста, посмотрите <a href="?page=wpr-log">лог ошибки</a> чтобы узнать подробности.

en: Error: Email can not be empty.
ru: Ошибка: Email не может быть пустым.

en: Error: Email has not been changed.
ru: Ошибка: Email не был изменен.

en: Error: Keyword could not be deleted!
ru: Ошибка: Невозможно удалить ключевое слово!

en: Error: Keywords could not be deleted!
ru: Ошибка: Невозможно удалить ключевые слова!

en: Error: Keywords could not be reset!
ru: Ошибка: Ключевые слова не были восстановлены!

en: Error: New module files have been found but installation failed. Is the Paypal Email you have entered in the Options still correct?
ru: Ошибка: Новые модули файлов были найдены, но установка не удалась. Проверьте, является ли действительным ваш  Paypal Email, введенный на странице Настройки?

en: Error: No Campaign ID specified
ru: Ошибка: Не выбран ID Кампании

en: Error: No record was found for the email you entered.
ru: Ошибка: Записи не найдены для введенного вами email.

en: Error: Please enter a valid email address or "demo".
ru: Ошибка: Пожалуйста, введите действующий адрес  email или  "demo".

en: Error: Please select at least one keyword!
ru: Ошибка: Пожалуйста, выберете хотя бы одно ключевое слово!

en: Error: Post could not be created. Please see the <a href="?page=wpr-log&id=%1$s">error log</a> for details.
ru: Ошибка: Пост не создан. Пожалуйста, чтобы узнать подробности, смотрите <a href="?page=wpr-log&id=%1$s">информацию об ошибке</a>.

en: Error: Template could not be added!
ru: Ошибка: Невозможно добавить шаблон!

en: Error: Template could not be copied!
ru: Ошибка: Шаблон не был скопирован!

en: Error: Template could not be deleted!
ru: Ошибка: Шаблон не удален!

en: Error: Template could not be updated!
ru: Ошибка: Шаблон не обновлен!

en: Error: Template for Mixed Posts can not be empty if percentage for it is positive!
ru: Ошибка: Шаблоны для Смешанных Постов не могут быть пусты, если процент для них больше 0!

en: Error: The maximum limit of installations has been reached for your license. Please note a license bought from a developer can only be used on up to three sites.
ru: Ошибка: Максимально допустимый лимит установок достигнут для вашей лицензии. Пожалуйста, имейте в виду, что лицензия, купленная у разработчика, может быть использована только для трех сайтов.

en: Error: The sum of percentages for all Modules together has to be 100!
ru: Ошибка: Суммарный процент для всех Модулей должен равняться 100!

en: Error: The sum of the 'Chance of being used' fields for all post templates has to be 100! (Currently:
ru: Ошибка: Сумма всех полей "Шанс использования" для всех шаблонов должна равняться 100! (В настоящий момент:

en: Error: WP Robot could not be installed.
ru: Ошибка: WP Robot не может быть установлен

en: Error: cURL is not installed on this server.
ru: Ошибка: cURL не установлен на этом сервере.

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Even Chances
ru: Даже Шансы

en: Event skipped because of empty description.
ru: Событие пропущено, потому что описание отсутствует.

en: Eventful API Key:
ru: Eventful API Ключ:

en: Eventful Options
ru: Eventful Настройки

en: Everything Else
ru: Все Прочее

en: Exact Match
ru: Полное Совпадение

en: Exclude Keywords
ru: Исключить Ключевые слова

en: Exclude from Tags:<br/><small>Words with 3 characters and less are automatically excluded</small>
ru: Исключает из Тегов <br/><small> Слова, состоящие из 3 и менее символов автоматически исключены</small>

en: Failed loading XML, errors returned:
ru: Ошибка загрузки XML, сообщение об ошибке:

en: Family &amp; Relationships
ru: Семья &amp; Отношения

en: Featured Image
ru: Популярнoe Изображение

en: Feed Content
ru: Контент Ленты

en: Feeds
ru: Ленты

en: File skipped because filter keyword was not found.
ru: Файл пропущен, потому что заданное ключевое слово не найдень.

en: Filesystem error.
ru: Ошибка в файловой системе.

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter Ads?
ru: Фильтровать Рекламы?

en: Finnish
ru: Финский

en: Flickr API Key:
ru: Flickr API Код:

en: Flickr API request did not work.
ru: Flickr API запрос не работает.

en: Flickr Options
ru: Flickr Настройки

en: Flickr comments
ru: Flickr комментарии

en: Food &amp; Drink
ru: Еда &amp; Напитки

en: For each post one of the templates you have added to this campaign will be selected and used randomly. This setting decides how likely it is that this particular template gets selected. <b>The chance fields for all templates have to sum up to 100% in total!</b>
ru: Один из шаблонов, добавленных вами в этой кампании, будет выбран случайно и использован для каждого поста. Эти настройки определяют, как часто этот конкретный шаблон будет выбран.<b>Общий шанс для всех шаблонов должен в сумме равняться 100%l!</b>

en: Foreign Books
ru: Иностранные Книги

en: France
ru: Франция

en: French
ru: Французский

en: Full Description
ru: Полное Описание

en: Games &amp; Recreation
ru: Игры &amp; Развлечения

en: General Options
ru: Основные Настройки

en: German
ru: Немецкий

en: Germany
ru: Германия

en: Gift Certificates
ru: Подарочные Сертификаты

en: Global Exclude Keywords:
ru: Глобально Исключенные Ключевые Слова:

en: Gourmet Food
ru: Еда для Гурманов

en: Greek
ru: Греческий

en: Grocery
ru: Бакалея

en: Have <a href="http://wprobot.net/documentation/#8">a look at the <b>documentation</b></a> to view an explanation of all available settings.
ru: Ознакомьтесь <a href="http://wprobot.net/documentation/#8">с <b>документацией</b></a>, чтобы посмотреть расшифровку  всех доступных настроек.

en: Health
ru: Здоровье

en: Health &amp; Beauty
ru: Красота &amp; Здоровье

en: Health &amp; Personal Care
ru: Здоровье&amp; Индивидуальная защита

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hide Details
ru: Спрятать Детали

en: History has been cleared.
ru: История очищена.

en: Home &amp; Garden
ru: Дом &amp; Сад

en: Hours
ru: Час

en: How the product reviews will look in posts and comments. <b>Click to see all available template tags in the documentation.</b>
ru: Как отзыв о товаре будет выглядеть в постах и комментариях. <b>Кликните, чтобы посмотреть все доступные шаблоны тегов в документации.</b>

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: If any one of the keywords you enter here is found in a post it will be skipped and not created. Because of that make sure not to enter common words or phrases here.<br/><br/><b>Example</b><br/>exclude keyword 1<br/>keyword 2
ru: Если одно из ключевых слов, которые вы введете здесь, будет найдено в посте, он будет пропущен и не создан. Из-за этого не вводите здесь общеупотребляемые слова и фразы.<br/><br/><b>Пример</b><br/>исключить ключевое слово 1<br/>ключевое слово 2

en: If checked WP Robot will rewrite post titles as well as the content.
ru: Если отметить, то WP Robot будет переписывать заголовки постов так же, как и контент.

en: If disabled all help tooltips like the one you are reading right now will disappear.
ru: Если не активирован, то все Подсказки, одну из которых вы сейчас читаете, исчезнут.

en: If enabled Wordpress internal cron functions will be used to run this campaign in the interval you specify.<br/><br/>Alternatively you can disable the option and then set up a unix cron-job to autopost this campaign after creating it.
ru: Если активировать, то будут использованы функции внутреннего хрона Wordpress для запуска этой кампании в указанном вами интервале.<br/><br/>Также вы можете отключить опцию, а затем настроить UNIX-хрон для автопостинга этой кампании после ее создания.

en: If enabled all images from WP Robot posts will be saved to your server instead of hotlinked. <b>Important:</b> For this option to work you need to make the "/wp-content/uploads" directory of your Wordpress installation writeable by the server (chmod 666).
ru: Если активирован, то все изображения из постов WP Robot будут сохранены на вашем сервере вместо хотлинкинга. <b>Важно:</b> Для работы этой настройки необходимо сделать директорию "/wp-content/uploads"  установки Wordpress доступной для чтения сервером (chmod 666).

en: If posting for the same keyword fails several times (according to the setting for your "Disable Keywords" option) it will be disabled and excluded from the campaign. Such keywords are displayed in red above. By using this button you can reset those keywords to be included again.
ru: Если публикация по одному и тому же ключевому слову не удалась несколько раз (в соответствии с настройками вашей опции "Отключить Ключевые Слова"), оно будет деактивировано и исключено из кампании. Такие ключевые слова отображены красным сверху. С помощью этой кнопки вы можете сбросить эти ключевые слова, чтобы они снова были включены в кампанию.

en: If selected all comments added to a post that is translated will be translated as well.<br/><br/><b>Warning:</b> Only use this if you have entered proxys for translation or else you might get banned from Google Translate for sending too many requests.
ru: Если выбрать, то все комментарии, добавленные к переведенному посту, будут тоже переведены.<br/><br/><b>Предупреждение:</b>Использовать только в том случае, если вы ввели прокси для перевода, в противном случае может быть получен бан от Google Translate за отправку слишком большого количества запросов.

en: If selected only a Wordpress shortcode will be entered for each Amazon product and the content is always retreived directly from the Amazon API, making sure all the information are always up to date.
ru: Если выбран, то только Wordpress шоткод будет введен для каждого товара Amazon и контент всегда извлекается непосредственно из Amazon API, убедившись, что вся информация всегда в актуальном состоянии.

en: If translation fails...
ru: Если перевести не удалось...

en: If you have previously saved templates to the server this will overwrite them. Continue?
ru: Если вы ранее сохраняли образцы на сервер, они будут перезаписаны. Продолжить?

en: If you own the Developer License of WP Robot you can edit the Paypal email in order to insert a sublicense for your clients.
ru: Если вы владеете Developer License WP Robot, вы можете отредактировать свой  Paypal email для того, чтобы добавить сублицензии для ваших клиентов.

en: Image Size:
ru: Размер Изображения:

en: Image Width:
ru: Ширина Изображения:

en: Import
ru: Импортировать

en: Import WP Robot 2 Keywords
ru: Импортировать Ключевые слова из WP Robot 2

en: Important Links
ru: Важные Ссылки

en: Important Module Instructions &rarr;
ru: Важные Инструкции Модуля  &rarr;

en: Important: Only edit the options below if you know what you are doing!
ru: Важно: Редактируйте данные настройки только если вы уверены в том, что делаете!

en: Important: You also need to activate the rewriting service of your choice on the WP Robot Options page.
ru: Важно: Необходимо также активировать сервис рерайтинга на ваш выбор на странице Настроек WP Robot

en: In Simple Mode certain steps of the campaign creation in WP Robot have been simplified but in exchange campaigns are less powerful and flexible.<br/><br/>Specifically the "Post Templates" are hidden from the campaigns and instead you can only enable or disable single modules for your campaign (mostly similar to how WP Robot 2 worked).<br/><br/>You can switch between Simple and Advanced Mode at any time without affecting your campaigns.
ru: В Простом Модуле (Simple Mode) определенные шаги в создании кампании в WP Robot были упрощены, но за счет этого кампании менее мощные и гибкие.<br/><br/>А именно "Шаблоны Постов" спрятаны в кампаниях и вместо этого вы можете только активировать или деактивировать одиночные модули для своей кампании (в основном похоже на то, как работал WP Robot 2 ).<br/><br/>Вы можете переклиться с Простого на Продвинутый Модуль в любой момент без ущерба для ваших кампаний.

en: In a new window
ru: В новом окне

en: In the same window
ru: В том же окне

en: Incompatible Archive.
ru: Несовместимый Архив.

en: India
ru: Индия

en: Industrial
ru: Промышленный

en: Insert
ru: Ввод

en: Install
ru: Установить

en: Install package not available.
ru: Установочный пакет недоступен.

en: Installing the latest version&#8230;
ru: Установка последней версии&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
ru: Установка плагина&#8230;

en: Installing the theme&#8230;
ru: Установка темы&#8230;

en: Interestingness, ascending
ru: Степень интереса, по возрастанию

en: Interestingness, descending
ru: Степень интереса, по убыванию

en: Invalid Data provided.
ru: Предоставлена Неверная Информация.

en: Invalid Feed
ru: Недействительная Лента

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italy
ru: Италия

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese
ru: Японский

en: Jewelry
ru: Украшения

en: Jewelry &amp; Watches
ru: Ювелирные изделия &amp; Часы

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Keyword Campaign
ru: Кампания Ключевых Слов

en: Keyword has been deleted.
ru: Ключевое слово было удалено.

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Keywords Overview
ru: Обзор Ключевых слов

en: Keywords have been deleted.
ru: Ключевые слова были удалены.

en: Kindle Store
ru: Kindle Магащин

en: Kitchen
ru: Кухня

en: Korean
ru: Корейский

en: Language:
ru: Язык:

en: Latvian
ru: Латвийский

en: License Information
ru: Информация о лицензии

en: License Options
ru: Настройки Лицензии

en: License:
ru: Лицензия:

en: Limit your results to certain Twitter users. Enter one or several Twitter usernames separated by comma.
ru: Ограничте свои результаты до определенных пользователей Twitter. Введите один или несколько имен пользователей Twitter через запятую.

en: Linkshare Options
ru: Linkshare Настройки

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Load
ru: Загрузить

en: Load Template Preset:
ru: Загрузить Заданный Шаблон:

en: Loads a different Page Template Preset for this template. You can set up and change your presets on the "Templates" page of WP Robot.<br/><br/>Use the "Remove Template" button to remove this template from this campaign.
ru: Загружает различные Заранее Установленные Шаблоны Страниц для этого шаблона. Вы можете настроить и изменить ваши установки на странице "Шаблоны" WP Robot. Используйте кнопку "Удалить Шаблон", чтобы удалить этот шаблон из этой кампании.

en: Local Businesses
ru: Местные Предприятия

en: Location:
ru: Местоположение:

en: Log
ru: Лог

en: Log could not be cleared.
ru: Лог не был очищен.

en: Log has been cleared.
ru: Лог очищен.

en: MP3 Downloads
ru: MP3 Загрузки

en: Magazines
ru: Журналы

en: Main Settings
ru: Основные Настройки

en: Manufacturer
ru: Производитель

en: Maximum Errors
ru: Максимальное количество Ошибок:

en: Maximum Price:
ru: Максимальная Цена:

en: Maximum Retries
ru: Максимальное количество Попыток

en: Media Type:
ru: Тип Медиа:

en: Medium
ru: Средний

en: Merchant (MID):
ru: Продавец (MID):

en: Merchant ID
ru: RSS Настройки

en: Merchants
ru: Продавцы

en: Merchants:
ru: Продавцы:

en: Message
ru: Сообщение

en: Mexico
ru: Мексика

en: Minimum Modules
ru: Минимум Модулей.

en: Minimum Price:
ru: Минимальная Цена:

en: Miscellaneous
ru: Разные товары

en: Missing API information: Enter your API Keys on the Options page or the Shopzilla module can not work!
ru: Отсутствует API информация: Введите свои API Коды на странице Настроек, иначе модуль Shopzilla не будет работать!

en: Mixed
ru: Смешанный

en: Mixed Template Tags
ru: Теги Смешанных Шаблонов

en: Moderate
ru: Модерировать

en: Module
ru: Модуль

en: Module Template
ru:  Шаблон Модуля

en: Module Template does not exist or could not be loaded.
ru:  Шаблон Модуля не существует, либо не был загружен.

en: Module Templates
ru:  Шаблоны Модуля

en: Module Templates have been updated!
ru:  Шаблоны Модуля обновлены!

en: Modules
ru: Модули

en: Movies
ru: Фильмы

en: Multi
ru: Много

en: Music
ru: Музыка

en: Music Tracks
ru: Музыкальные Треки

en: Music Videos
ru: Клипы

en: Musical Instruments
ru: Музыкальные Инструменты

en: Name
ru: Имя

en: Name your campaign:
ru: Дайте имя своей кампании:

en: Name:
ru: Имя:

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Network Activate
ru: Активировать Сеть

en: New Download Link
ru: Новая Ссылка для Загрузки

en: New Post Status
ru: Статус Нового Поста

en: New Post Status:
ru: Статус Нового Поста:

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New module files have been found and installed successfully.
ru: Новые модули были найдены и успешно установлены.

en: New posts by this campaign can either be published immediatelly or be added as drafts, so you can review them before going live. This overrides the global post status setting on the options page!
ru: Новые посты, созданные в этой кампании, могут быть опубликованы немендленно, либо сохранены как черновики, чтобы вы смогли просмотреть их перед публикацией. Это аннулирует главные настройки статуса поста на странице настроек!

en: News &amp; Events
ru: Новости &amp; События

en: Next Post
ru: Следующий Пост

en: Next autopost will be created on
ru: Следующий автопост будет создан

en: No (more) Avantlink items found.
ru: Значения Avantlink (больше) не найдены.

en: No (more) CJ products found.
ru: CJ товары (больше) не найдены.

en: No (more) Clickbank ads found.
ru: Clickbank реклам (больше) не найдено

en: No (more) Clickbank products found.
ru: Clickbank товары (больше) не найдены.

en: No (more) Eventful items found.
ru: Eventful событий (больше) не найдено.

en: No (more) Flickr images found.
ru: Flickr изображений (больше) не найдено.

en: No (more) Linkshare items found.
ru: Linkshare значений (больше) не найдено.

en: No (more) PLR items found.
ru: PLR значений (больше) не найдено.

en: No (more) Shareasale items found.
ru: Shareasale значения (больше) не найдены.

en: No (more) Shopzilla items found.
ru: Shopzilla значений (больше) не найдено.

en: No (more) Twitter items found.
ru: Сообщения Twitter (больше) не найдены.

en: No (more) Yahoo Answers content found.
ru: Yahoo Answers контент (больше) не найден.

en: No (more) Yahoo news items found.
ru: Yahoo news (больше) не найдено.

en: No (more) Yelp items found.
ru: Yelp значений (больше) не найдено.

en: No (more) Youtube videos found.
ru: Youtube видео (больше) не найдено.

en: No (more) articles found.
ru: Статьи не найдены.

en: No (more) iTunes items found.
ru: iTunes значений (больше) не найдено.

en: No (more) oodle items found.
ru: Oodle сообщений (больше) не найдено.

en: No (more) pressreleases found.
ru: Пресс-релизов (больше) не найдено.

en: No (more) products found for this keyword.
ru: Товаров по данномы ключевому слово (больше) не найдено.

en: No Article Builder content found.
ru: Article Builder контент не найден.

en: No Flickr images found.
ru: Не найдено изображений Flickr.

en: No auctions found for this keyword.
ru: Аукционы по этому ключевому слову не найдены.

en: No description OR no thumbnail
ru: Описание ИЛИ миниатюра

en: No description found
ru: Описание не найдень

en: No files were found in the "plr" folder in your WP Robot directory - please copy your PLR content there before using the module.
ru: Файлы не найдены в папке "plr" в директории вашего WP Robot. Пожалуйста, скопируйте ваш PLR текст туда перед тем. как использовать модуль.

en: No items found in this feed!
ru: Сообщений в этой ленте не найдено!

en: No keyword or BrowseNode specified.
ru: Не выбрано ключевое слово или BrowseNode.

en: No keyword specified.
ru: Не выбрано ключевое слово.

en: No more content: The Yelp API does only return the first 20 results for any keyword.
ru: Нет больше контента. Yelp API показывает только первые 20 результатов по любому ключевому слову.

en: No options are available for this module.
ru: Настройки этого модуля недоступны.

en: No press release found.
ru: Пресс-релизы не найдены.

en: No target language specified.
ru: Не выбран язык перевода.

en: No thumbnail image found
ru: Миниатюра не найдена

en: No unposted RSS items found!
ru: Не найдено неопубликованных RSS сообщений!

en: None
ru: Ни один

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Number of Offers:
ru: Количество Предложений:

en: Number of Posts:
ru: Количество Постов:

en: Office Products
ru: Товары для Офиса

en: Only
ru: Только

en: Only create posts from datafeeds that contain the associated keyword.
ru: Формировать посты только из информационных лент, содержащих связанные ключевые слова.

en: Only create posts from feeds that contain the associated keyword.
ru: Формировать посты только из лент, содержащих связанное ключевое слово.

en: Only create posts from text files that contain the associated keyword.
ru: Формирует посты только из файлов, содержащих связанное ключевое слово.

en: Only licenses not requiring attribution
ru: Только лицензии, не требующие установления авторства

en: Only licenses requiring attribution
ru: Только лицензии, требующие установления авторства

en: Only post descriptions.
ru: Публиковать только описания

en: Oodle Options
ru: Oodle Настройки

en: Open Links:
ru: Открытые ссылки:

en: Optional Settings
ru: Опционные Настройки

en: Optionally enter a seller ID to only return auctions by this particular ebay vendor.
ru: Опционно введите ID Продавца для показа аукционов этого конкретного ebay продавца.

en: Options
ru: Опции

en: Options have been reset.
ru: Настройки восстановлены.

en: Options have updated.
ru: Настройки обновлены.

en: Original
ru: Оригинал

en: Outdoor &amp; Living
ru: Дом &amp; Сад

en: PC Hardware
ru: Оборудование для ПК

en: PLR Module Options
ru: PLR Настройки Модуля

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause Campaign
ru: Приостановить Кампанию

en: Pause Selected
ru: Приостановить Выбранные

en: Paypal Email has been updated successfully.
ru: Paypal Email обновлен успешно.

en: Pet Supplies
ru: Товары для Домашних Животных

en: Pets
ru: Питомцы

en: Photo
ru: Фото

en: Please also note that certain other 3rd party Wordpress plugins can interfere with WP Robots autoposting. If you ever see the year for next post dates as "1970" or "1969" this is most likely such a conflict and you should try disabling all your other plugins temporarily first of all before contacting support.<br/><br/>
    				
    				<b>Unix Cron Job</b><br/>
    				As an alternative you can set up an Unix Cron Job in your webhosts control panel (often cPanel) to create automatic posts. This will use less ressources on your server and be more reliable than the Wordpress solution. To set up a cron job you need to use the following URL:
ru: Пожалуйста, имейте в виду, что некоторые плагины Wordpress могут вмешиваться в работу WP Robots при автопостинге. Если вы видите, что год даты ваших следующих постов "1970" или "1969", то это скорее всего конфликт такого рода. Прежде чем связываться с поддержкой WP Robot, попробуйте временно отключить все другие плагины.<br/><br/>
    				
    				<b>Unix Хрон</b><br/>
    				Как вариант, вы можете установить Unix Хрон в контрольной панели вашего вебхостинга (cPanel) для создания автоматических постов. Он использует меньше ресурсов вашего сервера и является более надежным по сравнению с решением Wordpress. Для установки хрона используйте следующий URL:

en: Please also note that certain other 3rd party Wordpress plugins can interfere with WP Robots autoposting. If you ever see the year for next post dates as "1970" or "1969" this is most likely such a conflict and you should try disabling all your other plugins temporarily first of all before contacting support.<br/><br/>
    			
    			<b>Unix Cron Job</b><br/>
    			As an alternative you can set up an Unix Cron Job in your webhosts control panel (often cPanel) to create automatic posts. This will use less ressources on your server and be more reliable than the Wordpress solution. To set up a cron job you need to use the following URL:
ru: Пожалуйста, имейте в виду, что некоторые плагины Wordpress могут вмешиваться в работу WP Robots при автопостинге. Если вы видите, что год даты ваших следующих постов "1970" или "1969", то это скорее всего конфликт такого рода. Прежде чем связываться с поддержкой WP Robot, попробуйте временно отключить все другие плагины.<br/><br/>
    			
    			<b>Unix Хрон</b><br/>
    			Как вариант, вы можете установить Unix Хрон в контрольной панели вашего вебхостинга (cPanel) для создания автоматических постов. Он использует меньше ресурсов вашего сервера и является более надежным по сравнению с решением Wordpress. Для установки хрона используйте следующий URL:

en: Please enter a name for your campaign!
ru: Пожалуйста, введите имя своей кампании!

en: Please enter a post interval!
ru: Пожалуйста, введите интервал публикаций!

en: Please enter at least one Amazon BrowseNode!
ru: Пожалуйста, введите хотя бы один Amazon BrowseNode!

en: Please enter at least one RSS feed!
ru: Пожалуйста, введите хотя бы одну ленту RSS!

en: Please enter at least one category!
ru: Пожалуйста, введите хотя бы одну категорию!

en: Please enter at least one keyword!
ru: Пожалуйста, введите хотя бы одно ключевое слово!

en: Please enter your Paypal email you bought WP Robot with below and click "install" to finish the installation of WP Robot.
ru: Пожалуйста, ниже введите Paypal email, с которого вы оплатили WP Robot и нажмите "install" для завершения установки WP Robot.

en: Please go <a href="?page=wpr-campaigns">here</a> to finish the installation of WP Robot first.
ru: Пожалуйста, зайдите <a href="?page=wpr-campaigns">сюда</a> чтобы сначала завершить установку WP Robot.

en: Please refer to the <a href="http://wprobot.net/documentation/#96">documentation entry</a> for instructions on how to use this module!
ru: Пожалуйста, обратитесь к<a href="http://wprobot.net/documentation/#96">документации</a>, чтобы посмотреть инструкции по использованию этого модуля!

en: Please select a file
ru: Пожалуйста, выберите файл

en: Please select at least one campaign!
ru: Пожалуйста, выберете хотя бы одну кампанию!

en: Plugin install failed.
ru: Плагин не установлен.

en: Plugin installed successfully.
ru: Плагин установлен успешно.

en: Plugin upgrade failed.
ru: Плагин не обновлен.

en: Plugin upgraded successfully.
ru: Плагин обновлен успешно.

en: Podcasts
ru: Подкасты

en: Polish
ru: Польский

en: Politics &amp; Government
ru: Политика &amp; Правительство

en: Popular
ru: Популярный

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Post Comments
ru: Комментарии к Посту

en: Post Content
ru: Содержание Поста

en: Post Now
ru: Опубликовать Сейчас

en: Post Shortcode:
ru: Шоткод Поста:

en: Post Template
ru: Шаблон Поста

en: Post Template Preset
ru: Заранее Установленный Образец Поста

en: Post Template Presets
ru: Предустановки Шаблона Поста

en: Post Title
ru: Заголовок Поста

en: Post every
ru: Публиковать каждый

en: Post full content if possible, descriptions otherwise.
ru: Публиковать весь контент, если возможно, если нет, то только описания

en: Post has been created successfully!
ru: Пост создан успешно!

en: Post log is empty.
ru: Лог Поста пуст.

en: Post skipped because your filter keyword has not been found in the datafeed entry.
ru: Пост пропущен, потому что ваше искомое слово не найдено в датафиде.

en: Posts Created
ru: Созданные Посты

en: Posts:
ru: Посты:

en: Pottery &amp; Glass
ru: Керамические изделия &amp; Стекло

en: Pregnancy &amp; Parenting
ru: Беременность &amp; Родительство

en: Press Release Options
ru: Press Release Настройки

en: Press release has been deleted or moved and was skipped.
ru: Пресс-релиз был удален, перемещен или пропущен.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ru: Предпросмотр &#8220;%s&#8221;

en: Price
ru: Цена

en: Price + Shipping: highest first
ru: Цена + Доставка: сначала самая высокая

en: Price + Shipping: lowest first
ru: Цена + Доставка: сначала самая низкая

en: Price: highest first
ru: Цена: сначала самая высокая

en: Product Name
ru: Название Продукта

en: Product skipped because Shopzilla returned no comparison data for it.
ru: Товар пропущен, потому что нет сравнительной информации по нему на Shopzilla.

en: Questions
ru: Вопросы

en: Quick Links
ru: Быстрые Ссылки

en: Quick Template Setup
ru: Быстрая Установка Шаблона

en: RSS Campaign
ru: RSS Кампания

en: RSS Feed could not be loaded or is empty!
ru: RSS Лента не загружена или пуста.

en: RSS Feeds
ru: RSS Ленты

en: RSS Options
ru: RSS Настройки

en: RSS feeds
ru: RSS ленты

en: Radius to use while searching around specified geo-point. Maximum value = 25. If a radius is not specified, it will be chosen based on the specificity of the location.
ru: Радиус, используемый при поиске вокруг определенной гео-точки. Максимальное значени = 25. Если радиус не задан, то он будет выбран исходя из специфики местности.

en: Radius:
ru: Радиус:

en: Random
ru: Произвольный

en: Random Tags
ru: Произвольные Теги

en: Random Template Setup
ru: Установка Случайного Шаблона

en: Randomize Number of Comments:
ru: Установить произвольное Число Комментариев:

en: Randomize Post Times:
ru: Установить произвольное Время для Постов:

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Reactivating the plugin&#8230;
ru: Реактивирование плагина&#8230;

en: Real Estate
ru: Недвижимость

en: Recent
ru: Недавний

en: Relevance
ru: Релевантность

en: Remove Template
ru: Удалить Шаблон

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
ru: Удаление старой версии плагина&#8230;

en: Removing the old version of the theme&#8230;
ru: Удаление устаревшей версии темы&#8230;

en: Replace Keywords
ru: Заменить Ключевые слова

en: Reset Options to Defaults
ru: Вернуть Настройки по Умолчанию

en: Reset Post Counter:
ru: Сброс Счетчика Постов:

en: Reset Templates
ru: Очистить Шаблоны

en: Resetting and Uninstalling
ru: Восстановление и Удаление

en: Result Type:
ru: Тип результата:

en: Retry
ru: Попробовать снова

en: Return to Importers
ru: Вернуться к Импортерам

en: Return to Plugin Installer
ru: Вернуться к Установщику Плагина

en: Return to Plugins page
ru: Вернуться на страницу Плагина

en: Return to Theme Installer
ru: Вернуться к Установке Темы

en: Return to Themes page
ru: Вернуться к странице с Темами

en: Return to WordPress Updates
ru: Вернуться к Обновлениям  WordPress

en: Review Template:
ru: Просмотреть Шаблон:

en: Rewrite Titles:
ru: Переписывать Названия:

en: Rewriter
ru: Рерайтер

en: Rewriting
ru: Рерайтинг

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russia
ru: Россия

en: Russian
ru: Русский

en: Safe Search:
ru: Безопасный Поиск:

en: Same languages specified.
ru: Задан один и тот же язык.

en: Sample Cron Command:
ru: Пример Хрон Команды:

en: Save All Changes
ru: Сохранить Все Изменения

en: Save All Templates
ru: Сохранить Все Шаблоны

en: Save Changes
ru: Сохранить Изменения

en: Save Images to Server:
ru: Сохранить Изображения на Сервере:

en: Save Options
ru: Сохранить Настройки

en: Science &amp; Mathematics
ru: Наука &amp; Математика

en: Secret Access Key:
ru: Секретный Ключ Доступа:

en: See Documentation
ru: Смотреть Документацию

en: Select how many times a keyword may return an error until it is disabled. Disabled keywords will not get selected anymore in the campaign they are in.
ru: Выберите, сколько раз ключевое слово может выдавать ошибку до того, как оно будет отключено. Отключенные ключевые слова не будут больше выбраны в кампании, к которой они принадлежат.

en: Serbian
ru: Сербский

en: Settings have been imported.
ru: Настройки импортированы.

en: ShareASale Options
ru: ShareASale Настройки

en: Shareasale Affiliate ID:
ru: Shareasale Партнерский ID:

en: Shoes
ru: Обувь

en: Shopzilla API Key:
ru: Shopzilla API Ключ:

en: Shopzilla France
ru: Shopzilla Франция

en: Shopzilla Germany
ru: Shopzilla Германия

en: Shopzilla Options
ru: Shopzilla Настройки

en: Shopzilla UK
ru: Shopzilla Великобритания

en: Shopzilla USA
ru: Shopzilla США

en: Short Films
ru: Короткометражки

en: Show Details
ru: Показать Детали

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Single
ru: Один

en: Skip Events with empty description:
ru: Пропускать События с пустым описанием:

en: Skip Post
ru: Пропустить Пост

en: Skip Products If:
ru: Пропустить Товары Если:

en: Skipping
ru: Пропуск

en: Skipping post because the main module (title module) returned an error.
ru: Пропуск поста, потому что основной модуль (название модуля) указал на ошибку.

en: Skipping post because too many module errors were encountered.
ru: Пропуск поста, потому что встречено слишком много ошибок.

en: Skipping post because translation failed
ru: Пропуск поста, потому что перевести не удалось

en: Skipping post to prevent duplicate content.
ru: Пропуск поста для предотвращения дублирования контента.

en: Slovak
ru: Словакский

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Small
ru: Маленькое

en: Social Science
ru: Социальные Науки

en: Society &amp; Culture
ru: Общество и культура

en: Software
ru:  Компьютерные программы

en: Sort Order:
ru: Порядок Сортировки:

en: Sort Videos by:
ru: Сортировать Видео по:

en: Sort by price, ascending
ru: Сортировать по цене, возрастанию

en: Sort by price, descending
ru: Сортировать по цене, убыванию

en: Sort by relevancy of results
ru: Сортировать по совпадению результатов

en: Sort by:
ru: Сортировать по:

en: Sort results by:
ru: Сортировать результаты по:

en: Spain
ru: Испания

en: Spanish
ru: Испанский

en: Specialty Services
ru: Специализированные Услуги

en: Split long articles into several pages after every
ru: Разбивать статьи на несколько страниц после

en: Sporting Goods
ru: Спортивные Товары

en: Sports
ru: Спорт

en: Sports Mem, Cards &amp; Fan Shop
ru: Спортивные Сувениры, Открытки &amp; Магазин для Фанатов

en: Stamps
ru: Марки

en: Start
ru: Старт

en: Start Date:
ru: Дата Начала:

en: Strict
ru: Строго

en: Strip All Links from...
ru: Открыть Все Ссылки с...

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
ru: Плягин установлен успешно <strong>%s %s</strong>.

en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
ru: Успешно установлена тема <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: SuperSpun Content:
ru: SuperSpun Контент:

en: Support Forum
ru: Форум Поддержки

en: Swedish
ru: Шведский

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: TV Shows
ru: TV Шоу

en: Tags Available
ru: Доступные теги

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Taiwanese
ru: Тайваньский

en: Template has been copied!
ru: Шаблон скопирован!

en: Template has been deleted!
ru: Шаблон удален!

en: Template has been updated!
ru: Шаблон обновлён!

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Templates could not be reset.
ru: Шаблоны не были восстановлены.

en: Templates have been reset.
ru: Шаблоны  восстановлены.

en: The "plr" folder in your WP Robot directory could not be opened.
ru: Папка  "plr" в директории WP Robot не открывается.

en: The <strong>Module Templates</strong> you set up on this page will be used to populate module template tags in your post templates with content.<br/><br/>For <b>example</b> the "Amazon Module Template" will be used for all {amazon} tags in your post templates, the "Article Module Template" for all {article} tags and so on.
ru: <strong>Шаблоны Модуля</strong>, которые вы настроете на этой странице, будут использованы для заполнения тегов шаблонов модуля в шаблонах поста с контентом.<br/><br/>Например <b></b> the "Amazon Шаблон Модуля" будет использован для всехl {amazon} тегов в ваших шаблонах поста, the "Article Шаблон Модуля" - для всехl {article} тегов и т.д.

en: The <strong>Post Template Presets</strong> you set up on this page will be available on the "Add Campaign" screen as presets to use in your campaign.
ru: <strong>Заранее Установленные Образецы Поста</strong>. которые вы настроите на этой странице, будут доступны на странице  "Добавить Кампанию", и вы сможете использовать их в своей кампании.

en: The <strong>chance the
ru: <strong>Шанс

en: The chance a mixed post is created for this campaign.<br/><br/>Here you can mix any of your modules together into single posts by combining several of the <strong>Mixed Template Tags</strong> you can find in the sidebar to the right in the field below. The title of the first module will be used as post title.
ru: Шанс создания смешанных постов для этой кампании.<br/><br/>Здесь вы можете соединить любые из ваших модулей вместе в одном посте, комбинируя несколько из <strong>Тегов Смешанных Шаблонов</strong>, которые вы можете найти в сайдбаре справа в поле ниже. Заголовок в первом модуле будет использовано как заголовок поста.

en: The maximum amount of errors that can be encountered for modules in a template before skipping a post.<br/><br/><b>Example</b><br/>If set to 0 a post will be skipped as soon as one of the modules in the template returned an error, no matter how many other modules were there that worked.
ru: Максимальное количество ошибок, которые могут быть найдены в модулях, при котором пост будет пропущен.<br/><br/><b>Пример</b><br/>Если установить 0, то пост будет пропущен, как только в одном из модулей или шаблонов будет обнаружена ошибка, количество рабочих модулей при этом не имеет значения.

en: The minimum number of modules necessary for a post to get created.<br/><br/><b>Example</b><br/>If set to 2 and the template contains three modules (i.e. {amazon}{article}{ebay}) at least two modules have to work for a post to get created.<br/><br/><b>Warning:</b> Do not set this to zero as otherwise you could get empty posts. If you set this option to a higher value than the number of modules in your template you will never get any posts.
ru: Минимальное количество модулей, необходимых для создания поста.<br/><br/><b>Пример</b><br/>Если установить 2 и шаблон содержит 3 модуля (i.e. {amazon}{article}{ebay}), то по крайней мере 2 модуля должны работать, чтобы пост был создан.<br/><br/><b>Предупреждение:</b> Если установить 0, в противном случае вы можете получить пустые посты. Если значение этих настроек превысит количество модулей в вашем шаблоне, посты не будут созданы.

en: The name is only used to organize your campaigns. It does not affect posting.
ru: Имя используется лишь для того, чтобы упорядочить ваши кампании. Оно не влияет на публикации.

en: The plugin is at the latest version.
ru: Это новейшая версия плагина.

en: The post could not be translated.
ru: Пост не переведен.

en: The required "plr" folder does not exist inside your WP Robot directory.
ru: Требуемой "plr" папки не существует в директории вашего WP Robot.

en: The template used for this post was: <strong>Post Template
ru: Шаблон, использованный для данного поста: <strong>Шаблон Поста

en: The theme is at the latest version.
ru: Это последняя версия темы.

en: The update of %1$s failed.
ru: Обновить %1$s не удалось.

en: The update process is starting. This process may take awhile on some hosts, so please be patient.
ru: Процесс обновления запущен. Этот процесс может занять некоторое время в зависимости от вашего хостинга. Пожалуйста, будьте терпеливы.

en: The uploaded file could not be moved to %s.
ru: Загруженный файл не был перемещен в %s.

en: Theme install failed.
ru: Тема не установлена.

en: Theme installed successfully.
ru: Тема установлена успешно.

en: Theme upgrade failed.
ru: Тема не была обновлена.

en: Theme upgraded successfully.
ru: Тема обновлена успешно.

en: There was a problem with your API request. This is the error Yahoo returned:
ru: Возникла ошибка с вашим API запросом. Сообщение об ошибке Yahoo:

en: There was a problem with your API request. This is the error returned by Yelp:
ru: Возникла проблема с вашим API запросом. Сообщение об ошибки Yelp:

en: There was a problem with your API request. This is the error returned:
ru: Возникла проблема с вашим API запросом. Сообщение об ошибке:

en: There was a problem with your Amazon API request. This is the error Amazon returned:
ru: Возникла проблема с запросом Amazon API. Это ошибка, указанная Amazon:

en: There was a problem with your Flickr API request. This is the error Flickr returned:
ru: Возникла проблема с вашим запросом Flickr API. Сообщение об ошибке Flickr:

en: This custom field will be added to every post. Premium templates often use custom fields to populate thumbnails but there are many other possible uses as well.<br/><br/><b>Click here to see a list of all available Value Tags</b><br/><br/><strong>Use the "+" button to add an additional custom field.</strong>
ru: Это пользовательское поле будет добавлено к каждому посту. Премиум-шаблоны часто используют пользовательские поля для заполнения миниатюр постов, но есть много других возможностей использования.<br/><br/><b>Кликните здесь, чтобы увидеть список всех доступных Значений Тегов</b><br/><br/><strong>Используйте "+" кнопку для добавления дополнительного пользовательского поля.</strong>

en: This is the template field for the body of posts.<br/><br/>- Template tags in curly braces, i.e. {amazon}, will be replaced with the content returned by the respective module. See the list to the right for all available template tags.<br/><br/>- You can use template tags several times to add more items to the posts, i.e. 2 Amazon products.<br/><br/>- You can also enter any other text or HTML code you want to display in your posts.
ru: Это образец поля для тела постов.<br/><br/>- Теги шаблонов, заключенные в фигурные скобки, как например {amazon}, будут заменены контентом, найденным в соответствующем модуле. В списке справа вы найдете все доступные теги шаблонов. <br/><br/>- Вы можете использовать теги шаблонов несколько раз, чтобы добавить больше пунктов в посты,  например 2 товара Amazon.<br/><br/>-Вы можете также ввести любой другой текст или код HTML, который вы хотите отображать в постах.

en: This is the template field for the title of posts.<br/><br/>- Template tags in curly braces, i.e. {amazontitle}, will be replaced with the title returned by the respective module. See the list to the right for all available template tags.<br/><br/>- You can use template tags several times but beware that Wordpress has a length limit of 255 characters on titles. Longer titles will get cut.<br/><br/>- You can also enter any other text you want to display in your titles.
ru: Это шаблон поля для заголовка поста.<br/><br/>- Теги шаблонов в фигурных скобках, например {amazontitle}, будут заменены заголовком, созданным соответствующим модулем. Все доступные теги шаблона отражены в списке справа.<br/><br/>- Вы можете использовать теги шаблона несколько раз, но имейте в виду, что Wordpress имеет ограничение длины заголовка в 255 знаков. Заголовок, содержащий больше знаков, будет обрезан.<br/><br/>-Вы также можете ввести любой другой текст, который будет отображен в ваших заголовках.

en: This option defines how many times the creation of a post is retried if a previous attempt failed.
ru: Эта настройка определяет, сколько раз попытка создания поста будет повторена, если предыдущая попытка не была успешной.

en: This option is not required but you will only earn affiliate commission if you enter your Amazon affiliate ID.
ru: Эта настройка не обязательна, однако вы сможете зарабатывать свою комиссию лишь когда введете свой Amazon Партнерский ID.

en: This option is not required but you will only earn affiliate commission if you enter your Clickbank affiliate ID.
ru: Эта настройка не является обязательной, но вы сможете зарабатывать комиссию только в случае ввода Clickbank  партнерского ID.

en: This option is not required but you will only earn affiliate commission if you enter your Ebay affiliate ID.
ru: Эта настройка не обязательно, однако вы сможете зарабатывать свою партнерскую комиссию только когда введете Ebay партнерский ID.

en: This option restricts the search to videos uploaded by a particular YouTube user account. You can enter any YouTube username exactly as displayed on their site.
ru: Эта опция ограничивает поиск по видео, загруженным с определенной учетной записи пользователя YouTube. Вы можете ввести любое имя пользователя YouTube в точности ток,  как оно указано на их сайте.

en: This setting has no effect if Goarticles.com is selected as Article Source below! Only English is supported and used by default in this case.
ru: Этот параметр не действует, если Goarticles.com выбран ниже в качестве источника статьи! Только английский поддерживается и используется по умолчанию в этом случае.

en: This setting is required for the Amazon module to work!<br/><br/><b>Click to get to the Amazon API sign up page!</b>
ru: Эти настройки обязательны для работы модуля Amazon!<br/><br/><b>Кликните, чтобы попасть на страницу регистрации Amazon API!</b>

en: This setting is required for the Article Builder module to work!<br/><br/><b>Click to go to the Article Builder sign up page!</b>
ru: Эта настройка обязательна для работы модуля Article Builder!<br/><br/><b>Кликните, чтобы перейти на страницу регистрации Article Builder!</b>

en: This setting is required for the Avantlink module to work!
ru: Эти настройки наобходимы для работы модуля Avantlink!

en: This setting is required for the Commission Junction module to work!
ru: Эти настройки обязательны для работы модуля Commission Junction!

en: This setting is required for the Eventful module to work! Click the link to get to the sign up page.
ru: Эти настройки обязательны для работы модуля Eventful. Кликните по ссылке для перехода на страницу регистрации.

en: This setting is required for the Flickr module to work!<br/><br/><b>Click to go to the Flickr API sign up page!</b>
ru: Эта настройка обязательна для работы модуля Flickr!<br/><br/><b>Кликните, чтобы перейти на страницу реистрации Flickr API!</b>

en: This setting is required for the Linkshare module to work!
ru: Эта настройка обязательна для работы модуля Linkshare!

en: This setting is required for the Shopzilla module to work!
ru: Эти настройки необходимы для работы модуля Shopzilla!

en: This setting is required for the Yahoo Answers module to work!<br/><br/><b>Click to go to the Yahoo API sign up page!</b>
ru: Эта настройка обязательна для работы модуля Yahoo Answers!<br/><br/><b>Кликните здесь, чтобы перейти на страницу регистрации  Yahoo API!</b>

en: This setting is required for the Yelp module to work!
ru: Эти настройки необходимы для работы модуля Yelp!

en: This setting is required for the Yelp module to work! Specifies the combination of "address, neighborhood, city, state or zip, optional country" to be used when searching for businesses.
ru: Эта настройка обязательна для работы модуля Yelp! Укажите комбинацию "адрес, область, город, штат или zip, страна " для использования при поиске фирм.

en: This setting is required for the oodle module to work!
ru: Эта настройка обязательна для работы модуля oodle!

en: This setting is required to earn affiliate commission from your Shareasale links!
ru: Эта настройка обязательна для заработка партнерской комиссии с ваших ссылок  Shareasale!

en: This will attempt to update your WP Robot Core. Only continue if you have upgraded to a better Core Version after installing WP Robot on this blog.
ru: Это попытается обновить вашу WP Robot Основу. Продолжайте только в случае, если вы докупили лучшую Версию (Core Version) после установки WP Robot на вашем блоге.

en: This will clear the WP Robot log of all messages and errors. Continue?
ru: Это приведет к очистке лога WP Robot от всех сообщений и ошибок. Продолжить?

en: This will clear the WP Robot post history and thus all posts in the history could get posted again. Continue?
ru: Это очистит историю постов WP Robot и все посты из истории могут быть опубликованы снова. Продолжить?

en: This will reset all options to their default values. Continue?
ru: Это вернет все параметры к их значению по умолчанию. Продолжить?

en: This will reset all templates to their default values and delete any changes or additions you have made. Continue?
ru: Это приведет к сбросу всех шаблонов к их настройкам по умолчанию и удалит все изменения и дополнения, совершенные вами. Продолжить?

en: Thumbnails:
ru: Миниатюры:

en: Tickets
ru: Билеты

en: Time
ru: Время

en: Time: ending soonest
ru: Время: заканчивается раньше

en: Time: newly listed
ru: Время: добавленный недавно

en: Title Template Tags
ru: Образцы Тегов Названия

en: To use the Wordpress cron functions make sure your server time setting and <a href="%1$s">Wordpress time settings</a> (i.e. timezone) are correct. The following should show the right time for where you are:
ru: Чтобы использовать функции Wordpress хрон, убедитесь, что настройки времени вашего сервера и <a href="%1$s">Настройки времени Wordpress</a> (т.к. часовой пояс) являются верными. Это должно показывать правильное время для вашего местонахождения:

en: Tools
ru: Инструменты

en: Toys
ru: Игрушки

en: Toys &amp; Hobbies
ru: Игрушки &amp; Хобби

en: Tracks
ru: Музыкальные дорожки

en: Translate
ru: Перевести

en: Translate Titles
ru: Перевести Названия

en: Translates a certain percentage of this campaigns posts using Google Translate and the Translation Module.<br/><br/><b>Warning:</b> Google Translate is not perfect and using this feature might produce content containing bad grammar or formatting!
ru: Переводит определенный процент постов этой кампании с помощью Переводчика Google и Модуля Перевода <br/><br/><b>Предупреждение:</b> Google Переводчик несовершенен и использование данной функции может привести к созданию контента неверного формата с грамматическими ошибками !

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation Options
ru: Настройки Перевода

en: Travel
ru: Путешествия

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Tweet Content
ru: Tweet Контент

en: Twitter Options
ru: Опции Twitter

en: USA
ru: США

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
ru: Не удалось найти директорию Содержание WordPress (WP-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
ru: Не удалось найти директорию Plugin WordPress.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
ru: Не удалось найти Корневую директорию WordPress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
ru: Не удалось найти директорию Theme WordPress.

en: Unable to locate needed folder (%s).
ru: Не удалось найти нужныю папку (%s).

en: Uninstall WP Robot
ru: Удаление WP Robot

en: Unique ID:
ru: Уникальный ID:

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: США

en: United kingdom
ru: Великобритания

en: Unix Cron Job
ru: Unix Хром

en: Unpacking the package&#8230;
ru: Распаковка архива&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
ru: Распаковывание обновления&#8230;

en: Update
ru: Обновить

en: Update Campaign
ru: Обновить Кампанию

en: Update Core
ru: Обновить Основу

en: Update available!
ru: Доступно обновление!

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ru: Обновление Плагина %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
ru: Обновление Темы %1$s (%2$d/%3$d)

en: Upgrade Plugin
ru: Обновить Плагин

en: Upgrade Theme
ru: Обновить Тему

en: Upgrade package not available.
ru: Пакет обновления недоступен.

en: Use "keyword" in the Keyword field to enable exact match for a keyword.
ru: Используйте "Ключевое слово" в поле Ключевых слов чтобы активировать полное совпадение для ключевого слова.

en: Use Proxies
ru: Использовать Прокси

en: Use this option to replace certain keywords in this campaigns posts with other keywords or links.<br/><br/><b>Syntax</b><br/>Keyword|Replace With|Chance<br/><br/><b>Example</b><br/>Wordpress|Joomla|50<br/>Free Apple Ipods|Expensive Apple Ipods|100<br/>Wordpress Plugins|< a href=link>Link text< /a>|25
ru: Используйте эту опцию, чтобы заменить ключевые слова в постах данной кампании другими ключевыми словами или ссылками.<br/><br/><b>Syntax</b><br/>Ключевое слово|Заменить на|Шанс замены<br/><br/><b>Пример</b><br/>Wordpress|Joomla|50<br/>Бесплатные Apple Ipods|Дорогие Apple Ipods|100<br/>Плагины Wordpress |< a href=link>Текст ссылки< /a>|25

en: User:
ru: Пользователь:

en: Users:
ru: Пользователи:

en: VHS
ru: VHS (видеокассеты)

en: Value:
ru: Оценить:

en: Video
ru: Видео

en: Video Description
ru: Описание Видео

en: Video Games
ru: Видео Игры

en: Video Size:
ru: Размер Видео:

en: Video content skipped.
ru: Видео содержание пропущено.

en: View Count
ru: Смотреть Счетчик

en: View Log
ru: Просмотреть Лог

en: View full log for this campaign
ru: Посмотреть лог для этой кампании

en: View full log for this keyword
ru: Посмотреть лог для этого ключевого слова

en: View log for all campaigns
ru: Посмотреть лог всех кампаний

en: WP Robot Log
ru: WP Robot Лог

en: WP Robot Module Templates
ru: WP Robot  Шаблоны Модуля

en: WP Robot Post Templates
ru: Шаблоны Постов WP Robot

en: WP Robot has been uninstalled. You can now disable and delete the plugin.<br/><br/><strong>If you intend to reinstall WP Robot please first disable and reenable the plugin on your blogs "Plugins" page - otherwise the installation will not work!</strong>
ru: WP Robot был демонтирован.Теперь вы можете деактивировать и удалить плагин.<br/><br/><strong>Если вы намерены переустановить WP Robot, пожалуйста, сначала деактивируйте и снова активируйте плагин в ваших блогах на странице "Плагины" в противном случае установка не будет работать!</strong>

en: WP Robot knows <b>two types of templates</b>.<br/><b>Post Templates</b> are the main templates used for posts. They can contain several module template tags which in turn trigger a <b>Module Template</b>. In other words Module templates are used for single module items, for example a single Amazon product, while Post templates are used for the complete post and can contain several modules.
ru: WP Robot распознает <b>два типа шаблонов</b>.<br/><b>Шаблоны Поста</b>- это главные шаблоны, используемые для постов. Они могут состоять из нескольких тегов шаблонов модуля, которые в свою очередь формируют <b>Шаблон Модуля</b>. Другими словами, шаблоны Модуля используются для отдельных элементов модуля, например, один товар Amazon, в то время как шаблоны Поста используются для всего поста и могут содержать несколько модулей.

en: WP Robot knows <b>two types of templates</b>:<br/><b>Post Templates</b> are the main templates used for posts. They can contain several module template tags which in turn trigger a <b>Module Template</b>. In other words Module templates are used for single module items, for example a single Amazon product, while Post templates are used for the complete post and can contain several modules.
ru: WP Robot распознает <b>два типа шаблонов</b>:<br/><b>Шаблоны Постов</b>- это главные шаблоны, используемые для постов. Они могут состоять из нескольких тегов шаблонов модуля, которые в свою очередь формируют <b>Шаблон Модуля</b>. Другими словами, шаблоны Модуля используются для отдельных элементов модуля, например, один товар Amazon, в то время как шаблоны Поста используются для всего поста и могут содержать несколько модулей.

en: WP Robot requires php 5 or a greater version to work.
ru: Для работы WP Robot необходим php 5 или новее

en: Warning: This will uninstall WP Robot and delete all settings. Continue?
ru: Предупреждение: Это удалит WP Robot и все настройки. Продолжить?

en: Watches
ru: Часы

en: Web Services Token:
ru: Токен Веб Сервисов:

en: Website ID (PID):
ru: ID Вебсайта (PID):

en: When enabled ads that contain the words "Commission" or "Affiliate" are skipped and removed from the results in order to weed out ads targeted at potential affiliates that are unfortunatelly not uncommon in the Clickbank marketplace.
ru: Если активирован, то объявления, содержащие слова "Комиссии" или "Партнер" будут пропущены или удалены из результатов для того, чтобы отсеять объявления, ориентированные на потенциальных партнеров, которые, к сожалению, не редкость на рынке Clickbank.

en: Will reset the internal search counter for a keyword after a certain amount of created posts. The effect is that search and posting will start from the beginning of the search results again and thus add new and relevant posts.
ru: Обнулит внутренний счетчик поиска для ключевого слова после определенного количества созданных постов. Как результат, поиск и публикация начнется с начала результатов поиска снова и это добавит новые и релевантные посты.

en: Wireless
ru: Радио

en: Wireless Accessories
ru: Аксессуары для Сотовых Телефонов

en: WordPress is at the latest version.
ru: Это новейшая версия WordPress.

en: Yahoo Answers Options
ru: Yahoo Answers Настройки

en: Yahoo Answers answers
ru: Yahoo Answers ответы

en: Yahoo Application ID:
ru: Yahoo ID Приложения:

en: Yahoo News Options
ru: Yahoo Новые опции

en: Yahoo! Products
ru: Yahoo! Продукты

en: Yelp Options
ru: Yelp Настройки

en: Yes
ru: Да

en: Yes, create posts as self-updating WP shortcode.
ru: Да, создать посты как самообновляющиемя WP шоткоды.

en: Yes, randomly select one of the following proxies:
ru: Да, случайно выбирать один из следующих Прокси:

en: You are not allowed to be here
ru: Доступ запрещен.

en: You are using a <b>Developer (client) Version</b> of WP Robot you received with a website you purchased. You may use WP Robot on two additional websites besides the one you received the plugin with. <b>If you want to use WP Robot on an unlimited number of your own websites you can <a href="/order/devupgrade.php">upgrade here</a>!</b>
ru: Вы используете <b>Developer (client) Version</b>  WP Robot, которую вы получили вместе с купленным вебсайтом. Вы можете использовать WP Robot еще на 2-х вебсайтах помимо вебсайта, с которым был приобретен WP Robot.<b>Если вы хотите использовать WP Robot на неограниченном количестве собственных вебсайтов, то вы можете произвести <a href="/order/devupgrade.php">апгрейд здесь</a>!</b>

en: You are using a <b>Developer Version</b> of WP Robot. This means you can sell this website and include WP Robot with the sale. If you do so please <a href="http://wprobot.net/robotpal/devregister.php">register a sublicense for your client</a> here and make sure to insert the clients email in the WP Robot Options BEFORE transfering the website to him!
ru: Вы используете <b>Developer Version</b> (Версию Разработчика) WP Robot. Это значит, что вы можете продать этот вебсайт вместе с установленным на нем WP Robot. Если вы это сделаете, пожалуйста, <a href="http://wprobot.net/robotpal/devregister.php">зарегистрируйте сублицензию для вашего клиента</a> здесь и введите email вашего клиента в Настройки WP Robot ПЕРЕД передачей ему вебсайта!

en: You can enter a ZIP code, city, state, location and other values. <b>Click for details and instructions!</b>
ru: Вы можете ввести ZIP код, город, местоположение и другие значения. <b>Кликните, чтобы просмотреть подробности и инструкции!</b>

en: You can save all your edited Post and Module Templates to the wprobot.net server in order to load them when installing WP Robot on new websites of yours to sped up the setup process.
ru: Вы можете сохранить все свои отредактированные Шаблоны Постов и Модулей на сервер wprobot.net, чтобы загружать их при установке WP Robot на ваших новых вебсайтах для ускорения процесса установки.

en: You can set up an Unix cron job in your servers control panel as an alternative to the Wordpress pseodo-cron jobs. See the <a href="http://wprobot.net/documentation/#94a">documentation</a> for setup instructions and advanced options.
ru: Вы можете установить Unix хрон в панеле управления своих серверов как альтернативу Wordpress псевдо-хрон. Смотрите <a href="http://wprobot.net/documentation/#94a">документацию</a>для инструкций по установки и продвинутых настроек.

en: You can specify a Linkshare merchant ID (MID) to limit your results to a specific merchant you have partnered with. Otherwise all the merchants you are signed up for in Linkshare will be used.
ru: Вы можете указать ID продавца Linkshare (MID) чтобы сузить результаты до определенного продавца, с которым вы сотрудничаете. Иначе все продавцы, зарегистрированные с вашей помощью на Linkshare, будут использованы.

en: You have %1$s modules of %2$s available modules installed. You can <a href="http://wprobot.net/order/ordercustom.php">get new modules</a> here.
ru: У вас установлены %1$s модулей из %2$s доступных. Вы можете <a href="http://wprobot.net/order/ordercustom.php">получить новые модули/a> здесь.

en: Your Paypal Email:
ru: Ваш Paypal Email:

en: Your WP Robot includes the <b>Advanced Core</b>. You can use the plugin on up to 40 of your own websites. <a href="http://wprobot.net/order/ordercustom.php">Go here to upgrade!</a>
ru: Ваш WP Robot представляет собой <b>Advanced Core</b>. Вы можете использовать плагин не более чем на 40 своих вебсайтах.  <a href="http://wprobot.net/order/ordercustom.php">Перейдите по ссылке для апгрейда!</a>

en: Your WP Robot includes the <b>Basic Core</b>. You can use the plugin on up to 20 of your own websites. <a href="http://wprobot.net/order/ordercustom.php">Go here to upgrade!</a>
ru: Ваш WP Robot представляет собой <b>Basic Core</b>. Вы можете использовать плагин не более чем на 20 своих вебсайтах. <a href="http://wprobot.net/order/ordercustom.php">Перейдите по ссылке для апгрейда!</a>

en: Your WP Robot includes the <b>Elite Core</b>. You can use the plugin on an unlimited number of your own websites. To sell websites that include WP Robot you have to upgrade to the <a href="http://wprobot.net/order/dev.php">developer license</a>, otherwise you risk that your license gets banned!
ru: Ваш WP Robot представляет собой <b>Elite Core</b>. Вы можете использовать плагин не неограниченном количестве своих собственных вебсайтов. Чтобы продать вебсайт, на котором установлен WP Robot, необходимо произвести апгрейд плагина до<a href="http://wprobot.net/order/dev.php">developer license</a>, в противном случае ваша лицензия на использование плагина будет приостановлена!

en: Youtube API request did not work.
ru: Youtube API не работает.

en: Youtube Options
ru: Youtube Настройки

en: Youtube comments
ru: Youtube комментарии

en: avantlink Template does not exist or could not be loaded.
ru: avantlink Шаблон не существует или не был загружен.

en: by date of event (e.g. tickets listings) - in chronological order
ru: по дате события (т.к. списки билетов)- в хронологическом порядке

en: by date of event - in reverse chronological order
ru: по дате события- в обратном хронологическом порядке

en: by distance from location parameter, reverse order - farthest to closest
ru: по расстоянию от параметра местонахождения, в обратном порядке- от дальшего к ближнему

en: by distance from location value above - closest to farthest
ru: по расстоянию от места, обозначенного выше- от ближнего до дальнего

en: by listing's creation time - oldest to newest
ru: по времени создания списка- от старых к новым

en: by listing's creation time, reverse order - newest to oldest
ru: по времени создания списка, в обратном порядке- от новых к старым

en: by listing's price - lowest to highest
ru: по цене в списке- от низжей к высшей

en: by listing's price, reverse order - highest to lowest
ru: по цене в списке, в обратном порядке- от высшей к низшей

en: cURL Error
ru: cURL Ошибка

en: cURL Error Number
ru: cURL Номер Ошибки

en: cURL Error:
ru: cURL Ошибка:

en: cURL is not installed on this server!
ru: cURL не установлен на этом сервере!

en: categories
ru: категории

en: characters.
ru: знаков.

en: date
ru: дата

en: day(s)
ru: дней

en: default
ru: умолчание

en: draft
ru: черновик

en: eBay Affiliate ID (CampID):
ru: eBay Партнерский ID (CampID):

en: eBay Category
ru: eBay Категории

en: eBay Motors
ru: eBay  Автомобили

en: eBay Options
ru: eBay Настройки

en: eBay Seller ID:
ru: eBay ID Продавца:

en: every
ru: каждый

en: hours.
ru: часов

en: iTunes Options
ru: iTunes Настройки

en: keywords
ru: ключевые слова

en: miles
ru: мили

en: more categories
ru: больше категорий

en: more keywords
ru: больше ключевых слов

en: no
ru: нет

en: of this campaigns posts from
ru: посты этих кампаний с

en: popularity
ru: популярность

en: published
ru: опубликован

en: relevance
ru: релевантность

en: salePrice
ru: продажная цена

en: selected
ru: выбран

en: times.
ru: раз.

en: title
ru: название

en: to
ru: на

en: venue name
ru: место проведения
