Writee - en to it translation catalogue (127 entries)

en: Not Found
it: Non Trovato

en: The page you are looking for is no longer here, or never existed in the first place (bummer). You can try searching for what you are looking for using the form below. If that still doesn't provide the results you are looking for, you can always start over from the home page.
it: La pagina che stai cercando è stata rimossa o non esiste. Puoi provare a fare una ricerca usando il form qui di seguito. Se continuerai a non trovare ciò che cerchi, puoi sempre provare a ripartire dalla nostra home page.

en: Daily Archives: <span>%s</span>
it: Archivi Giornalieri: <span>%s</span>

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
it: Archivi mensili: <span>%s</span>

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
it: Archivi annuali: <span>%s</span>

en: Blog Archives
it: Archivi del blog

en: Feed Subscription
it: Sottoscrizione al FEED

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo post è protetto da password. Digita la password per visualizzare il contenuto

en: Comments
it: Commenti

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti più vecchi

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: Comments are closed.
it: Commenti chiusi

en: Submit
it: Invia

en: Writee Options
it: Opzioni di Writee

en: Panel to update writee theme options
it: Pannello per aggiornare le opzioni tema writee

en: Layout Options
it: Opzioni di layout

en: No Sidebar
it: Nessuna sidebar

en: Left Sidebar
it: Barra Laterale Sinistra

en: Right Sidebar
it: Barra Laterale Destra

en: Blog Excerpt
it: Estratto del Blog

en: ON
it: SULLA

en: OFF
it: AV

en: Slider Options
it: Opzioni Slider

en: Display Slider
it: Visualizza Slider

en: Fluid Layout
it: layout fluido

en: Non Fluid Layout
it: Layout fluido non

en: Latest added posts
it: Ultima aggiunta post

en: Specific category
it: Categoria specifica

en: Number of slides
it: Numero di diapositive

en: Choose the number of slides you want to display
it: Scegliere il numero di diapositive che si desidera visualizzare

en: Slider Content Meta
it: Contenuto dello slider

en: Slide Duration
it: Durata Slide

en: Theme Colors Section
it: Sezione di colori del tema

en: Theme primary color
it: Tema Colore Primario

en: Primary Color
it: Colore primario

en: Typography
it: Tipografia

en: Google Font URL
it: Font di Google URL

en: Insert
it: Inserisci

en: Font Family
it: Famiglia del carattere

en: Insert Font Family.
it: Inserire la famiglia di caratteri.

en: Font Size
it: Dimensione Carattere

en: Select Font Size.
it: Seleziona dimensione Font

en: Line Height
it: Altezza della linea

en: Slect Line Height.
it: Slect linea altezza.

en: Letter Space
it: Lettera dello spazio

en: Select Letter Space.
it: Selezionare lettera spazio.

en: Social Media Icons
it: Icone Social Media

en: Social Button Style
it: Stile del pulsante sociale

en: Default Color
it: Colore predefinito

en: Theme Color
it: Colore Tema

en: Icon Original Color
it: Icona colore originale

en: Pinterest
it: Pinterest url

en: Footer Section
it: Sezione Footer:

en: Footer section content settings
it: Impostazioni del contenuto sezione piè di pagina

en: Copyright Text
it: Testo Copyright

en: About Theme
it: Info tema

en: Upgrade To Pro
it: AGGIORNA ALLA VERSIONE PRO

en: Documentation
it: Documentazione

en: The best way to contact us with <b>support questions</b> and <b>bug reports</b> is via
it: Il modo migliore per contattarci con <b>domande di supporto</b> e le <b>segnalazioni</b> &grave; via

en: Writee support forum
it: Forum di supporto di Writee

en: If you like this theme, I'd appreciate any of the following:
it: Se ti piace questo tema, potrebbe piacerti anche:

en: Rate this Theme
it: Rate This Theme

en: Permalink to: "%s"
it: Permalink a: “%s”

en: Primary Menu
it: Menu Principale

en: Primary Sidebar
it: Barra laterale principale

en: Footer
it: Piè di pagina

en: &larr; Previous
it: &larr; Precedente

en: Next &rarr;
it: Successo &rarr;

en: (Edit)
it: Modifica

en: Post<br>Author
it: Autore<br>del Post

en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di approvazione.

en: WRITEE - About Me
it: WRITEE - su di Me

en: About me widget content.
it: Su di me contenuto widget.

en: Title
it: Titolo

en: Author Name
it: Nome Autore

en: Author Image
it: Immagine Autore

en: Description
it: Descrizione

en: WRITEE - Recent Posts
it: WRITEE - Post recenti

en: Ignore sticky posts
it: Ignore Sticky Posts

en: Show up to
it: Mostra fino a:

en: posts
it: post

en: Offset
it: Disallineamento

en: The number of posts to skip
it: Numero di post da ignorare:

en: Post Status
it: Stato del post

en: Order
it: Ordine

en: Descending
it: Decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Orderby
it: ordina per

en: Author
it: Autore

en: Date
it: Data

en: Modified
it: Modifisert

en: Random
it: Casuale

en: Comment Count
it: Numero di commenti

en: Menu Order
it: Ordine Menù

en: Display post category(ies)
it: Visualizzazione post categoria (e)

en: Display post author(s)
it: Mostra l'autore Articolo

en: Display Date
it: Visualizza data

en: Permalink to %s
it: Permalink til %s

en: By
it: Di

en: on
it: acceso

en: No post found.
it: Nessun post trovato.

en: Social media URL widget.
it: Widget Social Media avanzato

en: Twitter URL
it: URL Twitter

en: Instagram URL
it: URL Instagram

en: Linkedin URL
it: URL Linkedin

en: Google+ URL
it: URL Google+

en: YouTube URL
it: URL YouTube

en: Pinterest URL
it: URL Pinterest

en: Theme by
it: Tema di

en: Proudly powered by
it: Orgogliosamente realizzato da

en: ABOUT US
it: INFORMAZIONI

en: PARENT PAGE
it: Pagina genitore:

en: SUB PAGE
it: Pagina secondaria

en: Related Posts
it: Post correlati

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Pronto a pubblicare il tuo primo post? <a href="%1$s">Inizia qui</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Ci dispiace, ma non ha trovato i termini di ricerca. Riprova con alcune parole chiave diverse.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Sembra che non possiamo trovare quello che stai cercando. Forse la ricerca può aiutare.

en: Continue Reading
it: Continua a leggere

en: Previous Post
it: Articolo precedente

en: Next Post
it: Articolo successivo

en: Search Results for: %s
it: Cerca risultati per: %s

en: Search for:
it: Cerca per:

en: Search...
it: Cerca...

en: Search
it: Cerca

en: Tag Archives: %s
it: Archivi dei tag: %s
