Slideshow Plugin - en to it_IT translation catalogue (125 entries)

en: General Settings
it_IT: Opzioni Generali

en: New
it_IT: Nuovo

en: Are you sure you want to delete this custom style?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo stile personalizzato?

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Untitled
it_IT: Senza titolo

en: Yes
it_IT: Si

en: The style used for this slideshow
it_IT: Lo stile utilizzato per questo slideshow

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom style editor
it_IT: Editor di stile personalizzato

en: Animation used for transition between slides
it_IT: Animazione utilizzata per la transizione tra le diapositive

en: Slide
it_IT: Scorrere

en: Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Number of seconds the slide takes to slide in
it_IT: Numero di secondi il vetrino porta a scivolare in

en: Number of seconds the description takes to slide in
it_IT: Numero di secondi la descrizione serve per scorrere in

en: Seconds between changing slides
it_IT: Secondi tra le diapositive che cambiano

en: Number of slides to fit into one slide
it_IT: Numero di diapositive da inserirsi in una presentazione

en: Display
it_IT: Mostrare

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
it_IT: Larghezza della presentazione, impostata su 0

en: Height of the slideshow
it_IT: Altezza della presentazione

en: Height of the description boxes
it_IT: Altezza delle scatole descrizione

en: Fit image into slide (stretching it)
it_IT: Inserire un'immagine in diapositiva

en: Show title and description
it_IT: Mostra titolo e una descrizione

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
it_IT: Nascondi casella di descrizione, si aprirà quando il mouse passa sopra la diapositiva

en: Automatically slide to the next slide
it_IT: Far scorrere automaticamente alla diapositiva successiva

en: Control
it_IT: Controllare

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
it_IT: Tornare all'inizio della presentazione dopo l'ultima diapositiva

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
it_IT: Pulsanti Attiva (in modo che l'utente può scorrere le diapositive)

en: Show control panel (play and pause button)
it_IT: Mostra pannello di controllo (tasto play e pausa)

en: Slideshows
it_IT: Slideshow

en: Add New Slideshow
it_IT: Aggiungi nuovo Slideshow

en: Edit slideshow
it_IT: Modifica slideshow

en: New slideshow
it_IT: Nuovo slideshow

en: View slideshow
it_IT: Visualizza slideshow

en: Search slideshows
it_IT: Cerca slideshow

en: No slideshows found
it_IT: Slideshow non trovato

en: Information
it_IT: Informazioni

en: Slides List
it_IT: Lista diapositive

en: Slideshow Style
it_IT: Stile slideshow

en: Slideshow Settings
it_IT: Impostazioni slideshow

en: Insert
it_IT: Inserire

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
it_IT: Aggiungi diapositive per questo slideshow utilizzando uno dei pulsanti di qui sopra.

en: No slideshow selected.
it_IT: Nessun presentazione selezionata.

en: More results loaded
it_IT: Altri risultati caricati

en: Load more results
it_IT: Carica altri risultati

en: No images were found, click here to upload some.
it_IT: Non ci sono immagini, clicca qui per caricare.

en: Are you sure you want to delete this slide?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa diapositiva?

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
it_IT: Larghezza massima. Quando la larghezza massima è pari a 0, la larghezza massima è ignorato

en: More info
it_IT: Maggiori informazioni

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
it_IT: Relazione proporzionale%s tra larghezza di slideshow e l'altezza (larghezza: altezza)

en: Slideshow's height
it_IT: Altezza Slideshow

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
it_IT: Riduci la quota di presentazione quando si restringe larghezza

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
it_IT: Abilitare la reattività (Riduci la larghezza di presentazione quando si riduce la larghezza di pagina)

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
it_IT: Nascondi casella di descrizione, pop-up quando si passa il mouse sopra

en: Pause slideshow when mouse hovers over
it_IT: Slideshow in pausa quando il mouse passa sopra

en: Activate navigation buttons
it_IT: Attiva pulsanti di navigazione

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
it_IT: Nascondi pulsanti di navigazione, mostrare quando il mouse passa sopra

en: Activate pagination
it_IT: Attiva paginazione

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
it_IT: Nascondi impaginazione, mostrare quando il mouse passa sopra

en: Activate control panel (play and pause button)
it_IT: Pannello di controllo Attiva (tasto play e pausa)

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
it_IT: Nascondere il pannello di controllo, mostrare quando il mouse passa sopra

en: Randomize slides
it_IT: Diapositive casuale

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
it_IT: Filtro dei contenuti (disabilitare se viene mostrato '%s')

en: Slide Left
it_IT: Scorrere verso sinistra

en: Slide Right
it_IT: Scorrere verso destra

en: Slide Up
it_IT: Scorrere verso l'alto

en: Slide Down
it_IT: Scorrere verso il basso

en: Direct Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Random Animation
it_IT: Animazione casuale

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
it_IT: Consente di mostrare le vostre presentazioni nell'area widget di del tuo sito web.

en: Default stylesheets
it_IT: Fogli di stile di default

en: Create a new custom style from this style
it_IT: Creare un nuovo stile personalizzato da questo stile

en: Customize
it_IT: Personalizza

en: Custom stylesheets
it_IT: Fogli di stile personalizzati

en: Edit this style
it_IT: Modifica questo stile

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Delete this style
it_IT: Elimina questo stile

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
it_IT: Fare clic su 'Personalizza' per creare un nuovo foglio di stile personalizzato.

en: Select a stylesheet to start customizing it.
it_IT: Selezionare un foglio di stile da sinistra per iniziare a personalizzare.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Style
it_IT: Stile

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
it_IT: Le impostazioni definite in questa pagina si applicano solo alle presentazioni di nuova costituzione e, pertanto, non incidono sui quelli esistenti. Per adattare le impostazioni di una presentazione, %sclick here.%s

en: Default Slideshow Settings
it_IT: Impostazioni Slideshow di default

en: settings
it_IT: impostazioni

en: Default Slideshow Stylesheet
it_IT: Slideshow con foglio di stile predefinito

en: Add slideshows
it_IT: Aggiungi slideshows

en: Edit slideshows
it_IT: Modifica slideshow

en: Delete slideshows
it_IT: Elimina slideshow

en: User Capabilities
it_IT: Funzionalità utente

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
it_IT: Selezionare i ruoli utente, che sarà in grado di eseguire determinate azioni.

en: Untitled role
it_IT: Ruolo senza titolo

en: Custom Styles
it_IT: Stili personalizzati

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
it_IT: Per utilizzare questo slideshow nel tuo sito web o aggiungi questo pezzo di shortcode ai tuoi post o le pagine

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
it_IT: Oppure aggiungi questo pezzo di codice dove mai nel vostro sito web che si desidera posizionare la presentazione

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
it_IT: Fare clic su %swidgets page%s per creare un nuovo foglio di stile personalizzato.

en: Text slide
it_IT: Testo scorrevole

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Open URL in
it_IT: Apri URL nel

en: Same window
it_IT: Stessa finestra

en: New window
it_IT: Nuova finestra

en: Video slide
it_IT: Video slideshow

en: Image slide
it_IT: Slideshow mmagine

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento di questa diapositiva, e non sarà presente nello slideshow

en: Delete slide
it_IT: Elimina diapositiva

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
it_IT: Stili personalizzati possono essere creati e personalizzati %squi%s.

en: Help to keep this plugin free!
it_IT: Aiuta a mantenere questo plugin gratuito!

en: In order to keep you provided with the newest features, updates and bug fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
it_IT: Per mantenere il plugin con le caratteristiche più recenti, il supporto, forum e bug-fix, è necessario un sacco di tempo. Per questo chiedo gentilmente di prendere in considerazione di fare una piccola donazione per il plugin o se volete un semplice voto su Wordpress.org. Grazie in anticipo!

en: Rate on Wordpress.org
it_IT: Vota su Wordpress.org

en: Frequently Asked Questions (FAQ)
it_IT: Domande frequenti (FAQ)

en: Insert a Slideshow
it_IT: inserire uno slideshow

en: Insert Slideshow
it_IT: inserire slideshow

en: Select a slideshow
it_IT: Seleziona una slideshow

en: Untitled slideshow
it_IT: Presentazione senza titolo

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
it_IT: Sembra che non sono ancora stati creati slideshow. %sPuoi creare una presentazione qui!%s

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search images by title or ID
it_IT: Cerca immagini per titolo o ID

en: Text color
it_IT: Colore del testo

en: (Leave empty for a transparent background)
it_IT: (Lascia vuoto per uno sfondo trasparente)

en: Upload/Manage Images
it_IT: Carica / Gestire le immagini

en: Random Slideshow
it_IT: Slideshow a caso
