Slideshow Plugin - en to tr_TR translation catalogue (130 entries)

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: New
tr_TR: Yeni

en: Are you sure you want to delete this custom style?
tr_TR: Bu özel stili silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Light
tr_TR: Açık Renk

en: Dark
tr_TR: Koyu Renk

en: Untitled
tr_TR: İsimsiz

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: The style used for this slideshow
tr_TR: Bu slayt gösterisi için kullanılan stil

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom style editor
tr_TR: Özel stil editörü

en: Animation used for transition between slides
tr_TR: Slaytlar arasında geçiş için kullanılan animasyon

en: Slide
tr_TR: Slayt

en: Fade
tr_TR: Solma

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: Number of seconds the slide takes to slide in
tr_TR: İkinci slayta geçiş için geçecek saniye

en: Number of seconds the description takes to slide in
tr_TR: Açıklamanın görüntülenmesi için geçecek süre

en: Seconds between changing slides
tr_TR: Değişen slaytlar arasındaki saniye

en: Number of slides to fit into one slide
tr_TR: Bir defada gösterilecek slayt sayısı

en: Display
tr_TR: Görünüm

en: Width of the slideshow, set to parent&#39;s width on 0
tr_TR: Slayt gösterisinin genişliği, ana olarak&#39;s genişlik sıfırdır

en: Height of the slideshow
tr_TR: Slayt gösterisinin yüksekliği

en: Height of the description boxes
tr_TR: Açıklama kutularının yüksekliği

en: Fit image into slide (stretching it)
tr_TR: Resmi slayta sığdır (gererek)

en: Show title and description
tr_TR: Başlığı ve açıklamayı göster

en: Hide description box, it will pop up when a mouse hovers over the slide
tr_TR: Açıklama kutusunu sakla, fare ile üzerine gelince açılır

en: Automatically slide to the next slide
tr_TR: Otomatik olarak sonraki slayta geç

en: Control
tr_TR: Kontrol

en: Return to the beginning of the slideshow after last slide
tr_TR: Son slayttan sonra tekrar başlat

en: Activate buttons (so the user can scroll through the slides)
tr_TR: Butonları etkinleştir (böylece kullanıcı slaytlar arasında gezebilir)

en: Show control panel (play and pause button)
tr_TR: Kontrol panelini göster (Oynat ve Duraklat butonları)

en: Slideshows
tr_TR: Slayt Gösterileri

en: Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi

en: Add New Slideshow
tr_TR: Yeni Slayt Gösterisi Ekle

en: Edit slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisini Düzenle

en: New slideshow
tr_TR: Yeni Slayt Gösterisi

en: View slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisini Görüntüle

en: Search slideshows
tr_TR: Slayt Gösterisi Ara

en: No slideshows found
tr_TR: Slayt gösterisi bulunamadı

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Slides List
tr_TR: Slayt Listesi

en: Slideshow Style
tr_TR: Slayt Gösterisi Stili

en: Slideshow Settings
tr_TR: Slayt Gösterisi Ayarları

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Add slides to this slideshow by using one of the buttons above.
tr_TR: Yukarıdaki düğmelerden birini kullanarak bu slayt gösterisi için slayt ekleyin.

en: No slideshow selected.
tr_TR: Slayt gösterisi seçilmedi.

en: More results loaded
tr_TR: Daha fazla sonuç yüklendi

en: Load more results
tr_TR: Daha fazla sonuç yükle

en: No images were found, click here to upload some.
tr_TR: Resim bulunamadı, yüklemek için buraya tıklayınız.

en: Are you sure you want to delete this slide?
tr_TR: Bu slaytı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Maximum width. When maximum width is 0, maximum width is ignored
tr_TR: Maksimum genişlik. Eğer buraya sıfır girerseniz, maksimum genişlik göz ardı edilir

en: More info
tr_TR: Detaylı bilgi

en: Proportional relationship%s between slideshow's width and height (width:height)
tr_TR: (genişlik:yükseklik)%s Slayt genişliği ve yüksekliği arasındaki oransal ilişki

en: Slideshow's height
tr_TR: Slayt gösterisinin yüksekliği

en: Shrink slideshow's height when width shrinks
tr_TR: Genişlik küçülürse slayt gösterisinin yüksekliğini küçült

en: Enable responsiveness (Shrink slideshow's width when page's width shrinks)
tr_TR: Esnekliği Ekinleştir (Sayfa küçülünce slayt gösterisi de aynı oranda küçülür)

en: Hide description box, pop up when mouse hovers over
tr_TR: Açıklamayı sakla, fare ile üzerine gelince gösterilir

en: Pause slideshow when mouse hovers over
tr_TR: Fare imleci geldiğinde slayt gösterisi duraklasın

en: Activate navigation buttons
tr_TR: Yönlendirme butonlarını etkinleştir

en: Hide navigation buttons, show when mouse hovers over
tr_TR: Yönlendirme butonlarını gizle, fare imleciyle göster

en: Activate pagination
tr_TR: Sayfalandırmayı etkinleştir

en: Hide pagination, show when mouse hovers over
tr_TR: Sayfalandırmayı sakla, fare ile üzerine gelince gösterilir

en: Activate control panel (play and pause button)
tr_TR: Kontrol panelini etkinleştir ( Oynat ve Duraklat butonları)

en: Hide control panel, show when mouse hovers over
tr_TR: Kontrol panelini sakla, fare ile üzerine gelince gösterilir

en: Randomize slides
tr_TR: Rastgele slaytlar

en: Avoid content filter (disable if '%s' is shown)
tr_TR: İçerik filtresinden sakın (Eğer '%s'  görünsün isterseniz hayırı seçin)

en: Slide Left
tr_TR: Sola Doğru

en: Slide Right
tr_TR: Sağa Doğru

en: Slide Up
tr_TR: Yukarı Doğru

en: Slide Down
tr_TR: Aşağı Doğru

en: Direct Fade
tr_TR: Direkt Solma

en: Random Animation
tr_TR: Rastgele Animasyon

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Enables you to show your slideshows in the widget area of your website.
tr_TR: Kullanıcı düzeylerinin hangi yetkilere sahip olacağını belirleyin.

en: Slideshow Widget
tr_TR: Slayt gösterisi bileşeni

en: Default stylesheets
tr_TR: Varsayılan Stil Sayfaları

en: Create a new custom style from this style
tr_TR: Yeni stil oluşturmak için bu stili özelleştir

en: Customize
tr_TR: Özelleştir

en: Custom stylesheets
tr_TR: Özel Stil Sayfaları

en: Edit this style
tr_TR: Bu stili düzenle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Delete this style
tr_TR: Bu stili sil

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Click 'Customize' to create a new custom stylesheet.
tr_TR: Yeni bir stil sayfası oluşturmak yada düzenlemek için Özelleştir'e tıklayın.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Style
tr_TR: Stil

en: Note
tr_TR: Not

en: The settings set on this page apply only to newly created slideshows and therefore do not alter any existing ones. To adapt a slideshow's settings, %sclick here.%s
tr_TR: Bu sayfada belirlenen ayarlar yeni oluşturulan slayt gösterileri için geçerlidir. Dolayısıyla mevcut olan slayt gösterilerinin ayarlarını değiştirmez. Mevcut slayt gösterisi ayarlarını uyarlamak için %stıklayınız.%s

en: Default Slideshow Settings
tr_TR: Varsayılan Slayt Gösterisi Ayarları

en: settings
tr_TR: Ayarları

en: Default Slideshow Stylesheet
tr_TR: Varsayılan Slayt Gösterisi Stil Sayfası

en: Add slideshows
tr_TR: Slayt gösterisi Ekle

en: Edit slideshows
tr_TR: Slayt gösterilerini Düzenle

en: Delete slideshows
tr_TR: Slayt gösterilerini Sil

en: User Capabilities
tr_TR: Kullanıcı Yetkileri

en: Select the user roles that will able to perform certain actions.
tr_TR: Aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmek için kullanıcı yetkilerini belirleyin.

en: Untitled role
tr_TR: Başlıksız rol

en: Settings
tr_TR: Ayarları

en: Custom Styles
tr_TR: Özel Stiller

en: To use this slideshow in your website either add this piece of shortcode to your posts or pages
tr_TR: Slayt gösterisini yazı yada sayfalarınıza eklemek için bu kodu kullanın

en: Or add this piece of code to where ever in your website you want to place the slideshow
tr_TR: Ya da sitenizin, temanızın herhangi bir yerinde aşağıdaki kodla kullanabilirsiniz

en: Or go to the %swidgets page%s and show the slideshow as a widget.
tr_TR: Yada %sBileşen Ayarlama%s sayfasına gidip hazır bileşen sayesinde ekleyebilirsiniz.

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Text slide
tr_TR: Metin slaytı

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Background color
tr_TR: Arkaplan rengi

en: Open URL in
tr_TR: URL hedefi

en: Same window
tr_TR: Aynı sayfa

en: New window
tr_TR: Yeni sayfa

en: Video slide
tr_TR: Video Slayt

en: Image slide
tr_TR: Resim Slaytı

en: An error occurred while loading this slide, and it will not be present in the slideshow
tr_TR: Bu slayt yüklenirken bir hata oluştu, ve bu slayt gösteride kullanılmayacaktır

en: Delete slide
tr_TR: Bu Slaytı Sil

en: Custom styles can be created and customized %shere%s.
tr_TR: Özel stilleri oluşturmak ve düzenlemek için %stıklayınız%s.

en: Help to keep this plugin free!
tr_TR: Bu eklentinin ücretsiz kalması için yardımcı olun!

en: In order to keep you provided with the newest features, updates and bug fixes, a lot of motivation is required. Therefore I'm kindly asking you to consider making a small donation to the plugin or rating it as 5-stars on Wordpress.org. Thank you in advance!
tr_TR: Yeni özellikler eklemek, hataları belirleyip düzeltmek için motivasyonumuzu üst seviyede tutmamız gerekiyor. Bu yüzden sizden küçük bir bağış veya Wordpress.org üzerinden 5 yıldızla oylama rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler!

en: Rate on Wordpress.org
tr_TR: Wordpress.org'da Oyla

en: Frequently Asked Questions (FAQ)
tr_TR: Sık Sorulan Sorular (SSS)

en: Insert a Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi Ekle

en: Insert Slideshow
tr_TR: Slayt Gösterisi Ekle

en: Select a slideshow
tr_TR: Bir slayt gösterisi seçin

en: Untitled slideshow
tr_TR: Başlıksız slayt gösterisi

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: It seems you haven't created any slideshows yet. %sYou can create a slideshow here!%s
tr_TR: Henüz bir slayt gösterisi oluştumamışsınız gibi görünüyor. %sBuraya tıklayarak oluşturabilirsiniz.%s

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search images by title or ID
tr_TR: Resimleri ID veya isme göre ara

en: Text color
tr_TR: Yazı rengi

en: (Leave empty for a transparent background)
tr_TR: (Şeffaf bir arkaplan için boş bırakın)

en: Upload/Manage Images
tr_TR: Resim Yükle/Yönet

en: Random Slideshow
tr_TR: Rastgele Slayt Gösterisi
