Themes - Twenty Twenty-Two - en to id translation catalogue (180 entries)

note: Description of the theme
en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
id: Dibuat di atas fondasi desain yang solid, Twenty Twenty-Two mewujudkan mimpi siapa saja untuk memiliki situs web yang benar-benar unik. Gaya halus tema ini terinspirasi oleh keragaman jenis dan tingkah burung: tipografinya ringan namun kuat, palet warnanya terinspirasi dari alam, dan elemen tata letaknya tampak halus di halaman. Fitur utama Twenty Twenty-Two terletak pada pengaturannya. Tema ini dibuat dengan tujuan memanfaatkan fitur Pengeditan Situs Lengkap (Full Site Editing) yang diperkenalkan di WordPress 5.9, yang berarti warna, tipografi, dan tata letak setiap halaman di situs Anda dapat ditentukan sesuai visi Anda. Tema ini juga dilengkapi dengan lusinan pola blok, pembuka pintu menuju desain tata letak yang profesional hanya dengan beberapa klik. Jika Anda sedang membuat situs web single-page, blog, situs web bisnis, atau portofolio, Twenty Twenty-Two akan membantu Anda membuat situs yang unik.

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
id: Header (Gelap, kecil)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
id: Header (Gelap, luas)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
id: Halaman (Tanpa Pemisah)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
id: Artikel Tunggal (Tanpa Pemisah)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
id: Halaman (Header Besar)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
id: Kosong

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
id: Primer dan tersier

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
id: Primer dan sekunder

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
id: Primer dan latar belakang

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
id: Latar depan dan tersier

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
id: Latar depan dan sekunder

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
id: Latar depan dan belakang

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
id: Diagonal latar belakang ke tersier

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
id: Diagonal tersier ke latar belakang

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
id: Diagonal latar belakang ke sekunder

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
id: Diagonal sekunder ke latar belakang

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
id: Diagonal utama ke latar depan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
id: Vertikal tersier ke latar belakang

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
id: Vertikal sekunder ke latar belakang

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
id: Vertikal sekunder ke tersier

[ctx: Color name]
en: Tertiary
id: Tersier

[ctx: Color name]
en: Secondary
id: Sekunder

[ctx: Color name]
en: Primary
id: Primer

[ctx: Color name]
en: Background
id: Latar belakang

[ctx: Color name]
en: Foreground
id: Latar depan

[ctx: Font family name]
en: System Font
id: Font Sistem

en: Text-based grid of posts
id: Kisi artikel yang berbasis teks

en: Simple blog posts
id: Artikel blog sederhana

en: Large post titles
id: Judul artikel besar

en: Irregular grid of posts
id: Kisi artikel tidak beraturan

en: Grid of image posts
id: Kisi gambar

en: Grid of posts
id: Kisi artikel

en: Default posts
id: Artikel standar

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
id: Teater Grand<br>Jl. Eastern No. 154<br>Maryland NY, 12345

en: Location
id: Lokasi

en: February, 12 2021
id: 12 Februari 2021

en: Date
id: Tanggal

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
id: <em>Flutter</em>, kumpulan ephemera yang berhubungan dengan burung

en: Poster with right sidebar
id: Poster dengan sidebar kanan

en: Grid of posts with left sidebar
id: Kisi artikel dengan sidebar di kiri

en: Blog posts with left sidebar
id: Artikel blog dengan sidebar kiri

en: Tags
id: Tag

en: Blog posts with right sidebar
id: Artikel blog dengan sidebar kanan

en: POSTS
id: ARTIKEL

en: WELCOME
id: SELAMAT DATANG

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
id: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Pipit</em>

en: Page layout with two columns
id: Tata letak halaman dengan dua kolom

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
id: Oh halo. Nama saya Angelo, dan Anda telah menemukan blog saya. Saya menulis tentang berbagai topik, tetapi akhir-akhir ini saya sering menulis tentang harapan saya untuk tahun depan.

en: An illustration of a bird in flight
id: Ilustrasi burung sedang terbang

en: Screening
id: Penayangan

en: Page layout with image, text and video
id: Tata letak halaman dengan gambar, teks, dan video

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
id: Halo. Nama saya Angelo, dan saya yang mengelola blog berikut. Saya lahir di Portland, tetapi saat ini saya tinggal di New York bagian utara. Anda mungkin mengenal saya dari publikasi saya dengan nama <a href="#">Eagle Beagle</a> dan <a href="#">Mourning Dive</a>. Saya menulis untuk mencari nafkah.<br><br>Saya biasanya menggunakan blog berikut untuk membuat katalog daftar lengkap burung dan hal lain yang menurut saya menarik. Jika Anda menemukan kesalahan dengan salah satu daftar saya, harap simpan saja.<br><br>Jika hal tersebut bukan pilihan Anda, <a href="#">Saya sangat merekomendasikan teh berikut</a>. Teh favorit saya.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
id: <em>Mengamati Burung </em><br><em>di Taman</em>

en: Page layout with image and text
id: Tata letak halaman dengan gambar dan teks

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
id: Oh halo. Nama saya Edward, dan Anda telah menemukan situs web saya. Saya seseorang yang sangat menyukai pengamatan burung, dan saya juga menyiarkan acara radio saya sendiri pada hari Selasa pukul 11 malam. Silakan dengarkan!

en: About page on solid color background
id: Halaman Tentang pada warna latar belakang solid

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
id: Oh halo. Nama saya Johan, dan Anda telah menemukan situs web saya. Saya seseorang yang sangat menyukai pengamatan burung, dan saya juga menyiarkan acara radio saya sendiri pada hari Selasa pukul 11 malam.

en: Simple dark about page
id: Halaman Tentang gelap sederhana

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
id: Oh halo. Nama saya Emir, dan Anda telah menemukan situs web saya. Saya seseorang yang sangat menyukai pengamatan burung, dan saya juga menyiarkan acara radio saya sendiri pada hari Selasa pukul 11 malam.

en: An image of a bird flying
id: Gambar burung terbang

en: About page with media on the right
id: Halaman Tentang dengan media di kanan

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
id: Oh halo. Nama saya Dodi, dan Anda telah menemukan situs web saya. Saya seseorang yang sangat menyukai pengamatan burung, dan saya juga menyiarkan acara radio saya sendiri pada hari Selasa pukul 11 malam.

en: Doug
id: Adonan

en: Image of a bird on a branch
id: Gambar burung di ranting

en: About page with media on the left
id: Halaman Tentang dengan media di kiri

en: A podcast about birds
id: Podcast tentang burung

en: Swoop
id: Sambaran

en: About page links
id: Tautan halaman Tentang

en: About the hosts
id: Tentang tuan rumah

en: Support the show
id: Dukung pertunjukannya

en: Listen on Spotify
id: Dengarkan di Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
id: Dengarkan di Podcast iTunes

en: Watch our videos
id: Simak video kami

en: A trouble of hummingbirds
id: Masalah burung kolibri

en: Logo featuring a flying bird
id: Logo yang menampilkan burung terbang

en: About page links (dark)
id: Tautan halaman Tentang (gelap)

en: About page with large image and buttons
id: Halaman Tentang dengan gambar dan tombol besar

en: Join my mailing list
id: Berlangganan milis saya

en: Learn about my process
id: Pelajari proses saya

en: Read about me
id: Baca tentang saya

en: Take a class
id: Ambil kelas

en: Support my studio
id: Dukung studio saya

en: Purchase my work
id: Beli karya saya

en: Heading and bird image
id: Judul dan gambar burung

en: This page could not be found. Maybe try a search?
id: Halaman berikut tidak dapat ditemukan. Silakan mencoba pencarian.

en: 404 content
id: Konten 404

en: Header with tagline
id: Header dengan tagline

en: Title, navigation, and social links header
id: Judul, navigasi, dan header tautan media sosial

en: Title and button header
id: Judul dan header tombol

en: Text-only header with tagline and black background
id: Header hanya teks dengan tagline dan latar belakang hitam

en: Text-only header with salmon background
id: Header hanya teks dengan latar belakang salmon

en: Text-only header with green background
id: Header hanya teks dengan latar belakang hijau

en: Logo and navigation header
id: Logo dan header navigasi

en: Small header with dark background
id: Header kecil dengan latar belakang gelap

en: Logo, navigation, and social links header with black background
id: Logo, navigasi, dan header tautan media sosial dengan latar belakang hitam

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
id: Logo, navigasi, dan Header tagline offset

en: Logo and navigation header with gray background
id: Logo dan header navigasi dengan latar belakang abu-abu

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
id: <em>The Hatchery</em>: blog tentang petualangan saya dalam mengamati burung

en: Large header with dark background
id: Header luas dengan latar belakang gelap

en: Illustration of a flying bird
id: Ilustrasi burung terbang

en: Header with image background
id: Header dengan gambar latar belakang

en: Header with image background and overlay
id: Header dengan gambar latar belakang dan overlay

en: Default header
id: Header standar

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
id: Header di tengah dengan navigasi, tautan sosial, dan latar belakang salmon

en: Header with centered logo
id: Header dengan logo di tengah

en: Header with centered logo and black background
id: Header dengan logo di tengah dan latar belakang gelap

en: Learn More
id: Pelajari Lebih Lanjut

en: Welcome to<br>the Aviary
id: Selamat datang di<br>Aviary

en: Wide image with introduction and buttons
id: Gambar lebar dengan pengantar dan tombol

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
id: Sebuah film tentang hobi mengamati burung, katalog aneka macam burung, dipasangkan dengan kicaun mereka. Setiap burung ditampilakn berdasarkan nama ilmiahnya sehingga semuanya tampak lebih resmi.

en: Extended Trailer
id: Trailer Diperpanjang

en: Video trailer
id: Cuplikan video

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
id: <em>Warble</em>, sebuah film tentang <br>hobi mengamati burung.

en: Video with header and details
id: Video dengan header dan detail

en: Buy Tickets
id: Beli Tiket

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
id: 14 May 2022 pukul 19:00<br>Teater Vintagé,<br>Jl. Arden No. 245<br>Gardenville, NH

en: SCREENING
id: PENAYANGAN

en: Illustration of a bird flying.
id: Ilustrasi burung terbang.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
id: Ilustrasi burung bertengger di ranting.

en: Two images with text
id: Dua gambar dengan teks

en: Join our mailing list
id: Berlangganan milis kami

en: Watch birds<br>from your inbox
id: Melihat burung<br>dari inbox Anda

en: Subscribe callout
id: Permintaan berlangganan

en: $150
id: Rp 15.000,-

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
id: Mainkan peran utama untuk komunitas kami dengan bergabung di level Elang. Level ini memberi Anda tempat duduk di panel kami, di mana Anda dapat melakukan ekspedisi pengamatan burung di masa mendatang.

en: Falcon
id: Elang

en: $75
id: Rp 7.500,-

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
id: Bergabunglah di level Pipit dan jadilah anggota kami! Anda akan menerima newsletter kami, ditambah peniti burung yang dapat Anda kenakan dengan bangga saat Anda berada di alam bebas.

en: Sparrow
id: Burung Gereja

en: $25
id: Rp 2.500,-

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
id: Bantu dukung komunitas kami yang sedang berkembang dengan bergabung di level Merpati. Dukungan Anda akan membantu membayar penulis kami, dan Anda akan mendapatkan akses ke newsletter eksklusif kami.

en: Pigeon
id: Merpati

en: Pricing table
id: Daftar harga

en: May 20th, 2022, 6 PM
id: 20 Mei 2022, 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
id: 18 Mei 2022, 19:00

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
id: Teater Swell<br>Jl. River No. 120<br>Rainfall, NH

en: May 16th, 2022, 6 PM
id: 16 Mei 2022, 18:00

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
id: Teater Vintagé<br>Jl. Arden No. Theater<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
id: 14 Mei 2022, 18:00

en: Speaker Series
id: Seri Pembicara

en: List of events
id: Daftar pertunjukan

en: Illustration of a flying bird.
id: Ilustrasi burung terbang.

en: Painting of ducks in the water.
id: Lukisan bebek di air.

en: Layered images with duotone
id: Gambar berlapis dengan duotone

en: Read more
id: Baca lebih lanjut

en: An icon representing binoculars.
id: Ikon teropong.

en: Large list of names
id: Daftar nama yang banyak

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
id: Burung yang indah menampilkan warna bulu-bulu yang menawan.

en: Hummingbird
id: Burung kolibri

en: Hummingbird illustration
id: Ilustrasi burung kolibri

en: Image with caption
id: Gambar dengan kutipan

en: Featured posts
id: Artikel unggulan

en: Divider with image and color (light)
id: Pembagi dengan gambar dan warna (terang)

en: Divider with image and color (dark)
id: Pembagi dengan gambar dan warna (gelap)

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
id: Footer dengan judul, tagline, dan tautan sosial di latar belakang gelap

en: Footer with social links and copyright
id: Footer dengan tautan sosial dan hak cipta

en: Footer with query, title, and citation
id: Footer dengan query, judul, dan kutipan

en: Footer with query, featured images, title, and citation
id: Footer dengan query, gambar unggulan, judul, dan kutipan

en: Footer with navigation and citation
id: Footer dengan navigasi dan kutipan

en: © Site Title
id: © Judul Situs

en: Footer with navigation and copyright
id: Footer dengan navigasi dan hak cipta

en: Footer with logo and citation
id: Footer dengan logo dan kutipan

en: Default footer
id: Footer standar

en: Dark footer with title and citation
id: Footer gelap dengan judul dan kutipan

en: https://wordpress.org
id: https://id.wordpress.org

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga dipersembahkan oleh %s

en: Categories
id: Kategori

en: Latest posts
id: Artikel terbaru

en: Blog footer
id: Footer blog

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
id: Kami adalah kumpulan pengamat burung yang berani. Kami dikenal sering menyelinap melalui pagar, memanjat dinding perimeter, dan masuk tanpa izin untuk mengamati burung yang paling langka.

en: About us
id: Tentang kami

en: Footer with text, title, and logo
id: Footer dengan teks, judul, dan logo

en: Pages
id: Halaman

en: Query
id: Kueri

en: Headers
id: Header

en: Footers
id: Footer

en: Featured
id: Unggulan

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
id: https://id.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress
