WeCreativez WhatsApp Support - en to it_IT translation catalogue (200 entries)

en: Visitors IP
it_IT: IP visitatori

en: Number
it_IT: Numero

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Device Type
it_IT: Tipo di dispositivo

en: Date
it_IT: Data

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Basic Settings
it_IT: Impostazioni di base

en: Button Generator
it_IT: Generatore di pulsanti

en: QR Generator
it_IT: Generatore QR

en: Product Query
it_IT: Domanda di prodotto

en: Developer Settings
it_IT: Impostazioni dello sviluppatore

en: FB & GA Analytics
it_IT: Analisi FB e GA

en: GDPR Setting
it_IT: Impostazione GDPR

en: Plugin Support
it_IT: Supporto per plugin

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WordPress WhatsApp Support
it_IT: Supporto WordPress WhatsApp

en: Facebook and Google Analytics
it_IT: Facebook e Google Analytics

en: Support Contact Number
it_IT: Numero di telefono di supporto

en: %s to display current page title in chat.<br>%s to display current page URL in chat.<br>%s to break the line into a new line.
it_IT: %s per visualizzare il titolo della pagina corrente nella chat. <br>%s per visualizzare l'URL della pagina corrente nella chat. <br>%s per spezzare la linea in una nuova riga.

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Settings saved. If you changed the layout then please go to <a href="%s">Manage Support Persons</a> to add or modify the support persons.
it_IT: Impostazioni salvate. Se hai modificato il layout, vai a <a href="%s"> Gestisci persone di supporto </a> per aggiungere o modificare le persone di supporto.

en: Activate Plugin
it_IT: Attiva plugin

en: Need our help?
it_IT: Hai bisogno del nostro aiuto?

en: WhatsApp Support Button
it_IT: Pulsante di supporto di WhatsApp

en: Content
it_IT: Soddisfare

en: Support Number
it_IT: Numero di supporto

en: Enter mobile phone number with the international country code, without '+' character.
it_IT: Inserisci il numero di cellulare con il prefisso internazionale, senza carattere '+'.

en: Button Text
it_IT: Pulsante testo

en: Contact Us
it_IT: Contattaci

en: Button Color
it_IT: Colore pulsante

en: Button Text Color
it_IT: Colore testo pulsante

en: Button Bold Text
it_IT: Pulsante grassetto di testo

en: Yes
it_IT: Sì

en: Button Font Style
it_IT: Stile del carattere del pulsante

en: Theme Default
it_IT: Tema predefinito

en: Pre Populate Message
it_IT: Pre popola il messaggio

en: Hello...
it_IT: Ciao...

en: This is what you will receive when user sent message first time.
it_IT: Questo è ciò che riceverai quando l'utente ha inviato il messaggio per la prima volta.

en: Full Width Button
it_IT: Pulsante a larghezza intera

en: This will expand button to full width.
it_IT: Questo espande il pulsante a tutta larghezza.

en: Display On Mobile
it_IT: Mostra sul cellulare

en: Display On Desktop
it_IT: Visualizza sul desktop

en: WeCreativez WhatsApp Support - Analytics
it_IT: Assistenza WhatsApp per WeCreativez - Analytics

en: Total Clicks Analytics
it_IT: Analytics di clic totali

en: Total Clicks
it_IT: Clic totali

en: Total Clicks By Desktop/ Laptop
it_IT: Clic totali per desktop/ laptop

en: Total Clicks By Mobile
it_IT: Clic totali per dispositivo mobile

en: Complete Analytics
it_IT: Analytics completo

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Delete Complete Analytics
it_IT: Elimina analisi completa

en: <strong>N/A</strong> means not applicable for the selected layout.
it_IT: <strong> N/A </strong> significa non applicabile per il layout selezionato.

en: Select Layout
it_IT: Seleziona Layout

en: Select your layout.
it_IT: Seleziona il tuo layout.

en: Layout Background Color
it_IT: Colore di sfondo del layout

en: Set popup layout background color.
it_IT: Imposta il colore di sfondo del layout a comparsa.

en: Layout Text Color
it_IT: Colore del testo del layout

en: Set popup layout text color.
it_IT: Imposta il colore del testo di layout popup.

en: Enable Layout Gradient
it_IT: Abilita il gradiente di layout

en: Enable/ Disable
it_IT: Abilita / Disabilita

en: Enable/ Disable popup background gradient.
it_IT: Abilita / Disabilita gradiente di sfondo popup.

en: Show Only Icon on Mobile
it_IT: Mostra solo l'icona sul cellulare

en: Enable this option if you what to display an icon instead of text button on mobile.
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi visualizzare un'icona anziché un pulsante di testo sul cellulare.

en: Monday
it_IT: Lunedi

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedi

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: X-axis Offset
it_IT: Offset dell'asse X

en: In px ( pixels ) only. Default 12px.
it_IT: Solo in px (pixel). Predefinito 12px.

en: Enter the value of x-axis ( horizontal ) widget spacing.
it_IT: Immettere il valore della spaziatura del widget asse x (orizzontale).

en: Y-axis Offset
it_IT: Offset dell'asse Y

en: Enter the value of y-axis ( vertical ) widget spacing.
it_IT: Immettere il valore della spaziatura del widget asse verticale (verticale).

en: Display on desktop/laptop
it_IT: Mostra su desktop / laptop

en: Top Left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top Center
it_IT: Centro in alto

en: Top Right
it_IT: In alto a destra

en: Bottom Left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom Center
it_IT: Centro inferiore

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: Display on mobile devices
it_IT: Mostra su dispositivi mobili

en: Auto Popup
it_IT: Popup automatico

en: Enter the popup auto display time in seconds
it_IT: Immettere il tempo di visualizzazione automatica del popup in secondi

en: Enable RTL
it_IT: Abilita RTL

en: You can enable RTL ( Right to Left ) if your website has language like Arabic, Persian and Hebrew.
it_IT: Puoi abilitare RTL (da destra a sinistra) se il tuo sito web ha una lingua come l'arabo, il persiano e l'ebraico.

en: Scroll Length
it_IT: Lunghezza di scorrimento

en: Display button when scroll length matched with above value.
it_IT: Pulsante di visualizzazione quando la lunghezza di scorrimento corrisponde al valore precedente.

en: Include popup on Pages
it_IT: Includi popup su pagine

en: Exclude popup on Pages
it_IT: Esclude popup su pagine

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Schedule by days to show WhatsApp Support Popup. Time format HH:MM:SS
it_IT: Programma per giorni per mostrare il popup di supporto di WhatsApp. Formato ora HH:MM:SS

en: Your selected time zone is %s
it_IT: Il tuo fuso orario selezionato è %s

en: Button Type
it_IT: Tipo di pulsante

en: Support Button
it_IT: Pulsante di supporto

en: Group Invitation Button
it_IT: Pulsante di invito di gruppo

en: Enter mobile phone number with the international country code, without "+" character
it_IT: Inserisci il numero di cellulare con il prefisso internazionale, senza carattere "+"

en: Button Background Color
it_IT: Colore sfondo del pulsante

en: Display On Mobile
it_IT: Mostra sul cellulare

en: Visual Representation
it_IT: Rappresentazione visiva

en: Generated Shortcode
it_IT: Shortcode generato

en: Copy shortcode and paste wherever you want. Have fun! :)
it_IT: Copia lo shortcode e incolla dove vuoi. Divertiti! :)

en: Generated HTML
it_IT: HTML generato

en: Copy HTML and paste wherever you want. Have fun! :)
it_IT: Copia HTML e incolla dove vuoi. Divertiti! :)

en: Generate Now
it_IT: Genera ora

en: Delete Plugin Setting
it_IT: Elimina impostazioni plugin

en: If you want to delete plugin settings stored in database then enable this option and then click on the save changes button. Now delete the plugin from your plugins page.
it_IT: Se si desidera eliminare le impostazioni del plugin memorizzate nel database, abilitare questa opzione e quindi fare clic sul pulsante Salva modifiche. Ora elimina il plugin dalla tua pagina dei plugin.

en: You can enable or disable facebook pixel click tracking.
it_IT: Puoi abilitare o disabilitare il tracciamento dei pixel pixel di Facebook.

en: FB Event
it_IT: Evento FB

en: Enter the name of custom event to track on Facebook pixel.
it_IT: Inserisci il nome dell'evento personalizzato da tracciare sul pixel di Facebook.

en: FB Event Label
it_IT: Etichetta evento FB

en: Enter the label of custom event to track on Facebook pixel.
it_IT: Inserisci l'etichetta dell'evento personalizzato per tracciare il pixel di Facebook.

en: Google Event Tracking
it_IT: Monitoraggio eventi di Google

en: You can enable or disable google event click tracking.
it_IT: Puoi abilitare o disabilitare il tracciamento dei clic degli eventi di google.

en: GA Event
it_IT: Evento GA

en: Enter the name of custom the event to track on Google Analytics.
it_IT: Inserisci il nome dell'evento personalizzato da monitorare su Google Analytics.

en: GA Event Category
it_IT: Categoria eventi GA

en: Enter the name of the event category.
it_IT: Inserisci il nome della categoria di eventi.

en: GA Event Label
it_IT: Etichetta evento GA

en: Enter the label of the event.
it_IT: Inserisci l'etichetta dell'evento.

en: Enable/ Disable GDPR compliant.
it_IT: Abilita / Disabilita conformità GDPR.

en: GDPR Message
it_IT: Messaggio GDPR

en: Use shortcode %s to add privacy page link.
it_IT: Utilizza lo shortcode %s per aggiungere il link alla pagina della privacy.

en: Privacy page
it_IT: Pagina sulla privacy

en: Select your privacy page.
it_IT: Seleziona la tua pagina sulla privacy.

en: Link Type
it_IT: Tipo di collegamento

en: Chat Link
it_IT: Collegamento chat

en: Group Invitation Link
it_IT: Link invito di gruppo

en: WhatsApp Number
it_IT: Numero di WhatsApp

en: Enter a message that you will receive when someone clicks on the link.
it_IT: Inserisci un messaggio che riceverai quando qualcuno fa clic sul link.

en: Generated Link
it_IT: Link generato

en: Copy link and share. Have fun! :)
it_IT: Copia il link e condividi. Divertiti! :)

en: Edit
it_IT: Modificare

en: Add Support Person
it_IT: Aggiungi persona di supporto

en: Enter mobile phone number with the international country code, without + character. Example:  911234567890 for (+91) 1234567890
it_IT: Inserisci il numero di cellulare con il prefisso internazionale, senza + carattere. Esempio: 911234567890 per (+91) 1234567890

en: Support Person Image
it_IT: Supporta l'immagine della persona

en: Upload support person image
it_IT: Carica l'immagine della persona di supporto

en: Enter your WhatsApp group chat ID
it_IT: Inserisci il tuo ID chat di gruppo WhatsApp

en: Need Customization? Hire an Expert.
it_IT: Hai bisogno di personalizzazione? Assumi un esperto.

en: We know it’s not easy to find a reliable WordPress expert at a price you can afford. We have a hand-picked team of professional, reliable, experienced and FRIENDLY experts.
it_IT: Sappiamo che non è facile trovare un esperto WordPress affidabile a un prezzo che ti puoi permettere. Abbiamo un team selezionato di esperti professionisti, affidabili, esperti e cordiali.

en: Customer Support.
it_IT: Servizio Clienti.

en: If you need instant support then choose following options. Our support will reply as soon as possible after you send us a message.
it_IT: Se hai bisogno di assistenza immediata, scegli le seguenti opzioni. Il nostro supporto ti risponderà il prima possibile dopo averci inviato un messaggio.

en: Product Support Button
it_IT: Pulsante di supporto del prodotto

en: Enable / Disable product support button on WooCommerce single product page.
it_IT: Attiva / disattiva il pulsante di supporto del prodotto sulla pagina del singolo prodotto WooCommerce.

en: Button Location
it_IT: Posizione del pulsante

en: Choose the location of product query button.
it_IT: Scegli la posizione del pulsante di richiesta del prodotto.

en: After Short Description
it_IT: Dopo la breve descrizione

en: After Add to Cart Button
it_IT: Dopo il pulsante Aggiungi al carrello

en: Change button background color.
it_IT: Cambia il colore di sfondo del pulsante.

en: Change button text color.
it_IT: Cambia il colore del testo del pulsante.

en: Button Label
it_IT: Etichetta del pulsante

en: Enter button label.
it_IT: Inserisci l'etichetta del pulsante.

en: Support Person Name
it_IT: Supporto Nome persona

en: Enter the name of support person.
it_IT: Inserire il nome della persona di supporto.

en: Support Person Title
it_IT: Supporta il titolo della persona

en: Enter the title / designation of support person.
it_IT: Inserisci il titolo / designazione della persona di supporto.

en: Upload support person image.
it_IT: Carica l'immagine della persona di supporto.

en: Pre Populated Message
it_IT: Messaggio pre-compilato

en: Use %s shortcode for product title and %s for product URL
it_IT: Utilizza lo shortcode %s per il titolo del prodotto e %s per l'URL del prodotto

en: Exclude by products
it_IT: Escludi per prodotti

en: You can exclude or turn off WhatsApp product query button by products.
it_IT: Puoi escludere o disattivare il pulsante di query del prodotto WhatsApp in base ai prodotti.

en: Exclude by categories
it_IT: Escludi per categorie

en: You can exclude or turn off WhatsApp product query button by categories.
it_IT: Puoi escludere o disattivare il pulsante di query del prodotto WhatsApp per categorie.

en: Enter Message
it_IT: Inserisci il messaggio

en: Scan QR to talk us via WhatsApp
it_IT: Scansiona QR per parlarci tramite WhatsApp

en: QR Image Size
it_IT: Dimensione dell'immagine QR

en: Enter the QR image size in pixel.
it_IT: Inserisci la dimensione dell'immagine QR in pixel.

en: If you leave it blank than, trigger button shown as only icon.
it_IT: Se lo lasci vuoto, il pulsante di attivazione viene visualizzato come unica icona.

en: About Support.
it_IT: Informazioni sul supporto.

en: Welcome Messages
it_IT: Messaggi di benvenuto

en: Welcome message from Support. Sometime this can be use as pre message.
it_IT: Messaggio di benvenuto dal supporto. A volte questo può essere usato come pre-messaggio.

en: Input Placeholder Text
it_IT: Inserisci testo segnaposto

en: Input placeholder.
it_IT: Inserisci segnaposto.

en: Number Placeholder Text
it_IT: Numero di testo segnaposto

en: Enter the placeholder text for asking WhatsApp number from visitors.
it_IT: Inserisci il testo segnaposto per chiedere il numero di WhatsApp ai visitatori.

en: Predefined Text
it_IT: Testo predefinito

en: This will automatically append the following options along with user text.
it_IT: Questo aggiungerà automaticamente le seguenti opzioni insieme al testo dell'utente.

en: Country
it_IT: Nazione

en: Region
it_IT: Regione

en: City
it_IT: Città

en: ZIP Code
it_IT: Cap

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Internet Service Provider
it_IT: Fornitore di servizi Internet

en: Organization Name
it_IT: Nome dell'organizzazione

en: Support Person Contact
it_IT: Supporto per persona

en: Enter mobile phone number with the international country code, without "+" character. Example:  911234567890 for (+91) 1234567890
it_IT: Inserisci il numero di cellulare con il prefisso internazionale, senza carattere "+". Esempio: 911234567890 per (+91) 1234567890

en: Enter support person title/designation.
it_IT: Inserisci il titolo/designazione della persona di supporto.

en: Add support person image
it_IT: Aggiungi immagine di persona di supporto

en: Support Pre Message
it_IT: Supporto pre-messaggio

en: Schedule by days to show contact person availablity. Time format HH:MM
it_IT: Programma per giorni per mostrare la disponibilità della persona di contatto. Formato ora HH:MM

en: Leave A Review?
it_IT: Lascia una recensione?

en: We hope you've enjoyed using %s Would you consider leaving us a review on %s
it_IT: Ci auguriamo che ti sia piaciuto l'utilizzo di %s Potresti considerare di lasciarci una recensione su %s

en: Sure! I'd love to!
it_IT: Sicuro! Mi piacerebbe!

en: I've already left a review
it_IT: Ho già lasciato una recensione

en: Never show again
it_IT: Non mostrare più

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Available
it_IT: A disposizione

en: Away
it_IT: Lontano

note: Description of the plugin/theme
en: WordPress WhatsApp Support plugin provides better and easy way to communicate visitors and customers directly to your support person.
it_IT: Il plugin di supporto WordPress WhatsApp offre un modo migliore e semplice per comunicare visitatori e clienti direttamente alla persona di supporto.

note: Author URI of the plugin/theme
en: https://wecreativez.com/
it_IT: http://wecreativez.com/https://wecreativez.com/
